Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ସ୍ଵୀକାର କଲେନି କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ, ନିଜ ସ୍ତରରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2021: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ବିଜୟରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍, ପନ୍ତଙ୍କ ଟିମ୍‌କୁ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ କହ୍ନେୟା କୁମାର ଓ ଜିଗ୍ନେଶ ମେଓ୍ଵାଣୀ, ରାହୁଲଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରହଣ କଲେ ସଦସ୍ୟତା
  • ||
  • ହରିୟାଣା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ବିଜଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||

ଚୀନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ: ଚୀନ-ଭାରତ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହୋଇ ନାହିଁ, ଏଲଏସିରେ ଏମିତି ଲାଗି ରହିବ ଉତ୍ତେଜନା

1/09/2020 at 4:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧।୦୯: ଚୀନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ୍ଵାଙ୍ଗ ଓ୍ଵି କହିଛନ୍ତି ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହୋଇ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ବାସ୍ତବିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା(ଏଲଏସି)ରେ ସର୍ବଦା ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିବ। ଦୁଇ ଦେଶକୁ ମତଭେଦକୁ ସଂଘର୍ଷରେ ପରିଣତ ହେବା ପାଇଁ ରୋକିବାକୁ ହେଲେ ଉଭୟ ଦେଶର ନେତୃତ୍ଵ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ସହମତି ଲାଗୁ କରିବା ଉଚିତ୍। ଓ୍ଵାଙ୍ଗ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଚୀନ ଭାରତ ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆଲୋଚନା ଜରିଆରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ।

ଚୀନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସଂପ୍ରତି ୟୁରୋପ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ଟିପ୍ପଣୀ ସୋମବାର ପ୍ୟାରିସ ସ୍ଥିତ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁୟୁଟ ଅଫ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ରିଲେସନ୍ସରେ ଭାଷଣ ସମୟରେ ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତ ଏବଂ ଜାପାନ ସହ ଚୀନର ସମ୍ବନ୍ଧୁ ନେଇ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚୀନ ସେନା ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ କରୁଥିବା ଅନୁପ୍ରବେଶ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ନାହାନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ଟିପ୍ପଣୀ ସେହି ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସେନା କହିଥିଲେ ଯେ ଚୀନ ସେନା ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଉସୁକାଇବା ପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରି ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଦକ୍ଷିଣରେ ଏକତରଫା ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ବଦଳାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଜୁନ ୧୫ରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗଲଓ୍ଵାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଚୀନ ଓ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟର ଘଟିଥିବା ହିଂସାତ୍ମକ ଘଟଣା ପରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ବଡ ଘଟଣା। ଓ୍ଵାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଚୀନ- ଭାରତ ସମ୍ବନ୍ଧ ନିକଟରେ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷିତ କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଚୀନ ଓ ଭାରତର ସୀମା ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହୋଇ ନାହିଁ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଧରଣର ସମସ୍ୟା ଏଲଏସିରେ ଲାଗି ରହିଥିବ। ଆମେ ଭାରତ ସହିତ ସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଏହା ସହିତ ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ବନ୍ଧକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଓ୍ଵାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି।

ଓ୍ଵାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ମତଭେଦକୁ ସଂଘର୍ଷର ରୂପ ଦେବା ଅନୁଚିତ୍। ଦୁଇ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗକୁ ଆଲୋଚନାରେ ହୋଇଥିବା ସହମତିକୁ ଲାଗୁ କରିବା ଉଚିତ୍। ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ସହଯୋଗ ମତଭେଦ ଉପରେ ଭାରି ପଡିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ସୀମାରେ ଜାରି ଗତିରୋଧ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଗତ ଅଢେଇ ମାସରେ କୂଟନୈତିକ ଓ ସାମରିକସ୍ତରରେ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇ ସାରିଛି। ମାତ୍ର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାଧାନ ଦିଗରେ କୌଣସି ପ୍ରଗତି ଘଟିନାହିଁ। ଓ୍ଵାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଚୀନର ଲମ୍ବା ଇତିହାସ ରହିଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୂଳନାରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପଡୋଶୀ ରହିଛନ୍ତି।

   Related Posts