Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||
  • କଟକ : ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସି କଟକ ଷ୍ଟେସନରେ ଯବାନ ନିଖୋଜ, ସ୍ବିଚ୍ ଅଫ୍ ଆସୁଛି ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଝାରସୁଗୁଡା କୋଲାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଘର ପାଚେରୀ
  • ||

ଆହୁରି ମଜଭୁତ୍‌ ହେବ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର , ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତକୁ ମିଳିପାରେ ହାଇପରସୋନିକ୍‌ କ୍ରୁଜ୍‌ ମିସାଇଲ୍‌ ସିଷ୍ଟମ୍

14/10/2020 at 5:02 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୧୦: ଆଉ କିଛି ବର୍ଷର ଅପେକ୍ଷା। ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଭାରତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର । ବିଶ୍ବରେ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଡିଫେନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଡେଭଲପ୍‌ମେଣ୍ଟ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍‌ (ଡିଆରଡିଓ)। ୪ରୁ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତକୁ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି ହାଇପରସୋନିକ୍‌ କ୍ରୁଜ୍‌ ମିସାଇଲ୍‌ ସିଷ୍ଟମ୍‌। ଏନେଇ ଡିଆରଡିଓ ମୁଖ୍ୟ ଜି. ସତିଶ ରେଡ୍ଡି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଭାରତର ମିସାଇଲ୍‌ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ହାଇପରସୋନିକ୍‌ କ୍ରୁଜ୍‌ ମିସାଇଲ୍‌ ସିଷ୍ଟମର ନିର୍ମାଣ କରରିପାରେ ଡିଆରଡିଓ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୭ରେ ଡିଆରଡିଓ ହାଇପରସୋନିକ୍‌ ଟେକ୍‌ନୋଲୋଜି ଡେମନ୍‌ଷ୍ଟେ୍ରଟର୍‌ ଭେଇକିଲ୍‌(ଏଚ୍‌ଏସ୍‌ଟିଡିଭ୍‌)ର ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା। ତେବେ​‌ ଏହାର ଟେଷ୍ଟ ଫାୟାର ପରେ ହାଇପରସୋନିକ କ୍ରୁଜ୍‌ ମିସାଇଲ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି ଡିଆରଡିଓ।

କ୍ରୁଜ୍‌ ମିସାଇଲ୍‌ ଲୋୟର ଆଲ୍‌ଟିଚ୍ୟୁଡ୍‌ ରେ ଉଡ଼ାଣ ଭରିପାରେ। ଏଭଳି କ୍ରୁଜ୍‌ ମିସାଇଲ୍‌ ସୁପରସୋନିକ୍‌ ଓ ହାଇପରସୋନିକ୍‌ ଭଳି ଦୁଇଟି ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟରେ ହୋଇଥାଏ। ହାଇପରସୋନିକ୍‌ ମିସାଇଲ୍‌ ଧ୍ବନିର ଗତିଠାରୁ ୭ ରୁ ୮ ଗୁଣା ଅଧିକ ବେଗରେ ଗତି କରେ। ଏହାର ବେଗ ୩୦୦ ମିଟର ପ୍ରତି ସେକଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ ବୋଲି ଏଚ୍‌ଏସ୍‌ଟିଡିଭ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ଏଏନଆଇକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଜି ସତିଶ ରେଡ୍ଡି।

   Related Posts