Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା : ପିଆଜ କିଲୋ ୧୦୦ ଟଙ୍କା !
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଝାଡୁମାରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଉତ ସମ୍ମାନୀତ
  • ||
  • ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ
  • ||
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାକିରୀ: ବିସ୍କୁଟ୍ ଚାଖିବାକୁ ମିଳିବ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା
  • ||
  • ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବ
  • ||
  • ପୂଜା ପାଇଁ କଟକ ସହରରେ ମୁତୟନ ହେବେ ୩୦ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ପଡିଆବାହଲରେ ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ
  • ||
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||

ଆଖି ଉଠାଇ ଚାହିଁବାକୁ ଡରିବ ଚୀନ୍, ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ମିସାଇଲ୍ ମୁତୟନ କଲା ଭାରତ

27/06/2020 at 10:26 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୦୬: ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ବିବାଦ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ବାସ୍ତବିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା(ଏଲଏସି)ରେ ଚୀନ ଲଢୁଆ ବିମାନ ଏବଂ ହେଲିକପ୍ଟର ମୁତୟନ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ମିଜାଇଲକୁ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ମୁତୟନ କରିଛି। ଯଦି ଚୀନର କୌଣସି ବିମାନ ଏଲଏସି ଅତିକ୍ରମ କରେ ତେବେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଜରିଆରେ ଆକାଶରେ ମାରି ତଳେ ଖସାଇ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ।

ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସୀମାରେ ନିଜର ଉପସ୍ଥିତି ଏବଂ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ସେନା ଓ ବାୟୁସେନା ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମକୁ ମୁତୟନ କରିଛି। ଯଦ୍ଵାରା ପିପଲ୍ସ ଲିବେରେସନ ଆର୍ମି(ପିଏଲଏ)ର ଲଢୁଆ ବିମାନ କିମ୍ବା ହେଲିକପ୍ଟରର ପ୍ରତିଟି ଦୁଃସାହାସର ଜବାବ ଦିଆଯାଇ ଧ୍ଵସ୍ତ କରାଯାଇ ପାରିବ।

ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତକୁ ଶୀଘ୍ର ମିତ୍ର ଦେଶଠୁ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହାକୁ ସୀମାରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇ ପାରିବ ଏବଂ ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷକୁ ଦୃଢ ଜବାବ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ। ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷର କୌଣସି ବିମାନକୁ ରୋକା ଯାଇ ପାରିବ।  ଚୀନ ହେଲିକପ୍ଟର ଏଲଏସିର ବହୁତ ନିକଟରେ ଉଡାଣ ଭରୁଛନ୍ତି। ସଂପ୍ରତି ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଚୀନର ବିମାନ ଉଡୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦଉଲତ ବେଗ ଓଲଡି, ଗଲଓ୍ଵାନ ଘାଟି, ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପଏଣ୍ଟ ୧୪,୧୫, ୧୭ ଓ ୧୭ ଏ ବ୍ୟତୀତ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋ ହ୍ରଦ ଫିଙ୍ଗର ୩ ଅଞ୍ଚଳ ନିକଟରେ ଚୀନର ବିମାନ ଉଡୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ପ୍ରତିଜବାବରେ ଭାରତ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ମିଜାଇଲରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକାଶକୁ ସାମିଲ କରିଛି। ଏହା ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଉଡୁଥିବା ଲଢୁଆ ବିମାନ ଏବଂ ଡ୍ରୋନକୁ ମଧ୍ୟ ମାରିବାରେ ସକ୍ଷମ। ନବୀକରଣ ପରେ ଏହାକୁ ପାହାଡରେ ମୁତୟନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତର ଲଢୁଆ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ଗର୍ଜିବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଖପାଖର ଏୟାରବେସ୍ରୁ ଉଡାଣ ଭରୁଥିବା ଲଢୁଆ ବିମାନରେ ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲୋଡ୍ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ବିନା ସମୟ ଅପଚୟରେ ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷକୁ ମୁହଁତୋଡ ଜବାବ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ। ଭାରତର ସର୍ଭିଲାନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ଶତ୍ରୁର ପ୍ରତିଟି ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି।

   Related Posts