Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଇତିହାସ ରଚିଲା ଭାରତ : ୩୧୨ଟି ପଦକ ସହ ତାଲିକାରେ ଶୀର୍ଷରେ ଭାରତ

11/12/2019 at 2:41 PM

କାଠମାଣ୍ଡୁ ୧୧।୧୨: ନେପାଳର କାଠମାଣ୍ଡୁ ଓ ପୋଖ୍ ରାରେ ଚାଲିଥିବା ୧୩ତମ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି । ଏହି କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଭାରତ ମୋଟ ୩୧୨ଟି ପଦକ ସହ ପଦକ ତାଲିକାରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହି କ୍ରୀଡ଼ା ଇତିହାସରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ପଦକ ।

ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତ ୧୭୪ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ, ୯୩ଟି ରୌପ୍ୟ ଓ ୪୫ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍ ପଦକ ସହ ୩୧୨ ପଦକ ପାଇଛି। ଏଥର ୩୩୮ଟି ପଦକ ଇଭେଣ୍ଟ ଥିବା ବେଳେ ୧୦୧୪ଟି ପଦକ ଲାଗି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥିଲା । ଭାରତ ମୋଟ ୩୧୨ଟି ପଦକ ଜିତି ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ ୨ୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଆୟୋଜକ ନେପାଳ ମୋଟ ୨୦୬ଟି ପଦକ ଜିତିପାରିଛି। ଏଥିରେ ଅଛି ୫୧ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ, ୬୦ଟି ରୌପ୍ୟ ଓ ୯୫ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍ ପଦକ । ସେହିପରି ୪୦ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ, ୮୩ଟି ରୌପ୍ୟ ଓ ୧୨୮ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍ ସହ ୩ୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମୋଟ ୨୫୧ଟି ପଦକ ଜିତିପାରିଛି।

୧୯୮୪ରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଆୟୋଜନ ହେବା ପରଠାରୁ ଭାରତ ୧୩ଟିଯାକ ସଂସ୍କରଣରେ ପଦକ ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଶେଷ ଦିନରେ ଭାରତ ୧୫ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ, ୨ଟି ରୌପ୍ୟ ଓ ଗୋଟିଏ ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍ ସହ ମୋଟ ୧୮ଟି ପଦକ ଜିତିପାରିଛି। । ଏଥିରୁ ଭାରତୀୟ ବକ୍ସର ୬ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଓ ଗୋଟିଏ ରୌପ୍ୟପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ପୁରୁଷ ବିଭାଗରେ ବିକାଶ କୃଷ୍ଣନ୍, ସ୍ପର୍ଶ କୁମାର, ନରେନ୍ଦର ଏବଂ ମହିଳା ବିଭାଗରେ ପିଙ୍କି ରାଣୀ, ସୋନିଆ ଲାଠେର ଓ ମଞ୍ଜୁ ବୋମ୍ବାରିୟା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ଭାରତ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ବିଭାଗରେ ବାସ୍କେଟ୍ ବଲ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ଜିତିଛି। ସ୍କ୍ବାଶ୍ ରେ ଭାରତକୁ ମହିଳା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଓ ପୁରୁଷ ରୌପ୍ୟପଦକ ମିଳିଛି।

୨୦୧୬ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାର ୧୨ତମ ସଂସ୍କରଣ ଗୁଆହାଟୀ ଓ ସିଲଂରେ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ୩୦୯ଟି ପଦକ ଜିତିଥିଲା। ତେବେ ଗତଥର ଭାରତ ୧୮୯ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିବା ବେଳେ ଏଥର ୧୭୪ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛି।

   Related Posts