Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ବିଶ୍ୱରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଜମଜ ସନ୍ତାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ସ୍ଥିତି ଏବଂ କାହିଁକି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଜନ୍ମ ହାର

12/03/2021 at 3:31 PM

ପ୍ୟାରିସ୍‌, ୧୨/୦୩: ଦିନକୁ ଦିନ ବିଶ୍ୱରେ ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବେ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ବେକ୍ଷଣର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୧୯୮୦ ମସିହା ପରେ ଜମଜ ସନ୍ତାନଙ୍କ ହାର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ପ୍ରତି ୪୨ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେଉଛନ୍ତି ।

ବିଜ୍ଞାନକୁ ନେଇ ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍‌ ହ୍ୟୁମାନ ରିପ୍ରଡକ୍ସନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଗତ ୪୦ ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ହାର ଦ୍ରୁତ ଗତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପାଖାପାଖି ୧.୬ ମିଲିୟନ୍‌ରୁ ଅଧିକ ଯମଜ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେଉଛନ୍ତି ।

୨୦୧୦ରୁ ୨୦୧୫ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୩୫ଟି ଦେଶକୁ ନେଇ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ମହିଳାମାନଙ୍କ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପରିବାର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେତେବେଳକୁ କମ୍ ସାମଗ୍ରିକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ ଏହି ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ ଆଫ୍ରିକାରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଯମଜ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ନେଇଥାନ୍ତି । ଏହାପରେ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ ୭୧ ପ୍ରତିଶତ, ୟୁରୋପରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଏସିଆରେ ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ ଯାଆଁଳା ଭାବେ ଜନ୍ମ ନିଅନ୍ତି ।

ଅଧ୍ୟୟନକାରୀମାନଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, କେବଳ ” ଫାଟରନାଲ୍‌ ଯାଆଁଳା” ଶିଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଯାହା ଦୁଇଟି ପୃଥକ ଫର୍ଟିଲାଇଜଡ୍ ଅଣ୍ଡାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ମୋନୋଜାଇଗୋଟସ୍ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ତେବେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମର ବୃଦ୍ଧି ୧୯୭୦ ଦଶକରୁ ବିକଶିତ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ସହାୟକ ପ୍ରଜନନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (ART) ର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ।

   Related Posts