Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୫୭୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନନ୍ୟା ପାଣ୍ଡେ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ସହ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ମାରାଥନ୍‌ ଜେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟରେ ଆଜିର ଦିନରେ ଭାରତ ରଚିଥିଲା ଇତିହାସ, ସ୍ମୃତି ଏବେ ବି ତାଜା…

25/06/2021 at 8:52 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୦୬: ୨୫ଜୁନ୍‌ ୧୯୮୩ରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଇତିହାସ ରଚିଥିଲା । ଯାହାକି କେବେ ବି ହେଲେ ଭୁଲି ହେବ ନାହିଁ । ୩୮ବର୍ଷ ତଳେ ଆଜିର ଦିନରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । କ୍ରିକେଟ୍‌ର ମକ୍କା କୁହାଯାଉଥିବା ଲଡର୍ସରେ ଏହି ଇତିହାସ ରଚିଥିଲା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଟିମ୍‌ । ସେତେବେଳର ବିଶ୍ୱ ବିଜୟୀ ଥିବା ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଟିମ୍‌କୁ ୪୩ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରି ନିଜର କ୍ରିକେଟ୍‌ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହାତେଇଥିଲା କପିଲ୍‌ ଦେବଙ୍କ ଟିମ୍‌ । ପୁରା ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏତେ ବି ଭଲ ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଫାଇନାଲରେ ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌କୁ ହରାଇ ଭାରତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେଇଥିଲା । ସେତେବେଳ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଜଗତର ଦୁଇଟି ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟିମ୍‌ ଥିଲା ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ । ଏହି ଦୁଇ ଦଳକୁ ହରାଇ ଭାରତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା ।

୧୯୮୩ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଦୁଇ ଥର ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୭୫ ଓ ୧୯୭୯ରେ ହୋଇଥିବା ଦୁଇଟି ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ କପ୍‌ ହାତେଇଥିଲା । ତେବେ ୧୯୮୩ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଟିମ୍‌ ଟସ୍‌ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌କୁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ଦେଇଥିଲା । ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୫୪.୪ (ସେତେବେଳେ ୬୦ଓଭରର ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯାଏ)ରେ ମାତ୍ର ୧୮୩ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କୃଷ୍ଣାମାଚାରୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସର୍ବାଧିକ ୩୮ରନ୍‌ କରିଥିଲେ, ଯାହାପରେ ଫାଇନାଲରେ ସର୍ବାଧିକ କୌଣସି ଖେଳାଳିଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍କୋର ଥିଲା ।  

ଭାରତର ୧୮୩ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହେବା ପରେ ପଡିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଦଳ । ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଟିମ୍‌ ସାମ୍ନାରେ ଏହା କୌଣସି ବଡ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବଲବୀନ୍ଦର ସିଂହ ସଂନ୍ଧୁଙ୍କ ବଲ୍‌ରେ ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ର ଗାର୍ଡେନ୍‌ ଗ୍ରୀନିଜଙ୍କୁ ଆଉଟ୍‌ କରି ଭାରତକୁ ଜବରଦସ୍ତ ସଫଳତା ଦେଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ୫ରନ୍‌ର ସ୍କୋରରେ ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଟିମ୍‌କୁ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହାପରେ ଭିଭିଆନ୍‌ ରାଚର୍ଡସ ଧୁଆଁଧାର ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୩୩ରନ୍‌ କରିଦେଇଥିଲେ । କ୍ରିଜ୍‌ରେ ଦବ୍‌ଦବା ଜମାଇସାରିଥିବା ରାଚାର୍ଡସଙ୍କୁ ମଦନ ଲାଲ୍‌ଙ୍କ ଓଭରର ଏକ ବଲ୍‌କୁ ଖେଳିବାକୁ ଯାଇ ମିଡ୍‌ ଓ୍ୱେକଟ୍‌ ପଟକୁ ଖେଳିଦେଇଥିଲେ । କପିଲ ଦେବ ପଛକୁ ଦୌଡି ଦୌଡି ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ କ୍ୟାଚ୍‌ଟି ଧରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଟିମ୍‌କୁ ୫୭ରନ୍‌ରେ ତୃତୀୟ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଥିଲ । ସେହି ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ ସହିତ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟିମ୍‌ର ଜୋସ୍‌ ବଢିଯାଇଥିଲା । ରିଚାଡର୍ସଙ୍କ ଆଉଟ ହେବା ପରେ ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଟିମ୍‌ ପାରି ଭୁଷୁଡିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ୭୬ରନ୍‌ରେ ୬ ଓ୍ୱିକେଟ ହରାଇଥିଲା ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ । କିନ୍ତୁ ପୁରା ଟିମ୍‌ ୫୨ ଓଭରରେ ୧୪୦ ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ର ଶେଷ ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ ଭାବରେ ମାଇକେଲ୍‌ ହୋଲ୍‌ଡିଂ ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ । ଯାହାପରେ ଲଡର୍ସ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଭାରତ ବିଜୟର ଉତ୍ସବ ମନାଇଥିଲା । ମଦନ ଲାଲ୍‌ଙ୍କ ୩୧ରନ୍‌ରେ ତିନି ଓ୍ୱିକେଟ୍‌, ମହିନ୍ଦର ଅମରନାଥଙ୍କ ୧୨ରନ୍‌ରେ ତିନି ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ ଓ ସନ୍ଧୁଙ୍କ ୩୨ରନ୍‌ରେ ଦୁଇ ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ ନେଇ ଲଏଡଙ୍କ ଏହି ଧୁରନ୍ଧର ଟିମ୍‌କୁ ହରାଇ ଭାରତ ବିଶ୍ୱବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ଯାହାକି ଭାରତ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହାତେଇଥିଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ।  ମହିନ୍ଦର ଅମରନାଥ ସେମିଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପରେ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର ପ୍ରଦର୍ଶନ (୨୬ରନ୍‌ ଏବଂ ୩ ଓ୍ୱିକେଟ୍ ) ଦେଖାଇଥିଲେ, ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ‘ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦି ମ୍ୟାଚ୍‌ ’ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ବିଜୟର ୨୮ବର୍ଷ ପରେ ମାନେ ୨୦୧୧ରେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହାତେଇଥିଲା ।  

   Related Posts