Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

ଏହି ୬ଟି ଦେଶରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ, ୧୦୦ରୁ ୧୦ ରୋଗୀ ହରାଉଛନ୍ତି ଜୀବନ

13/04/2020 at 10:35 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଆମେରିକାର ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧,୭୯୩,୨୨୪ ରହିଥିଲା । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦାୟ ୧୧୦,୦୫୨ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଲୋକଙ୍କ ହାରାହାରି ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୬.୧ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଏଥି ସହିତ ଇଟାଲୀ, ବ୍ରିଟେନ, ସ୍ପେନ୍, ଫ୍ରାନ୍ସ, ବେଲଜିୟମ ଏବଂ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଅତୀତରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହି କାରଣରୁ, ବିଶ୍ବରେ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୬.୧ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ WHO ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ମାତ୍ର ୩.୪  ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ।

ଆମେରିକାରେ ୨୦,୪୬୩ ଲୋକ, ଇଟାଲୀରେ ୧୯,୪୬୮, ସ୍ପେନରେ ୧୬୯୭୨ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ୧୩୮୩୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି । ଏହାସହ ରବିବାର ଦିନ ବ୍ରିଟେନରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୬୧୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଅନେକ ଦେଶରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ରହିଛି । ଅନେକ ଦେଶରେ କମ୍ ରହିଛି । ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ମୋଟ୍ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୨.୮ ପ୍ରତିଶତ ଇଟାଲୀରେ ଏବଂ ୧୨.୪ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ରିଟେନରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ବେଲଜିୟମରେ ୧୧.୯ ପ୍ରତିଶତ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ୧୦.୮ ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବେଳେ ସ୍ପେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ସାମାନ୍ୟ ଅଧିକ ରହିଛି । ଆମେରିକାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୩.୯ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ।

ଭାରତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮,୪୪୭ ଜଣ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ୨୭୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ୩.୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ।

ମୋଟ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆମେରିକାରେ ୫ ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ, ସ୍ପେନରେ ଏ୧ ଲକ୍ଷ ୬୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ, ଇଟାଲୀରେ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ, ଫ୍ରାନ୍ସରେ ୨୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀରେ ୨୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପଜିଟିଭ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଯେଉଁ ଦେଶଗୁଡିକରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଛି । ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନ, ସ୍ପେନ୍, ଋଷ, ଇରାନ, ବେଲଜିୟମ, ଆମେରିକା ଏବଂ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସାମିଲ ରହିଛି ।

   Related Posts