Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବିବାହ ପରେ ୫ଦିନ ଯାଏଁ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ ମହିଳାମାନେ

20/01/2019 at 11:05 AM

କୁଲ୍ଲୁ ୨୦/୧: ଭାରତରେ ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମର ଲୋକେ ବାସ କରନ୍ତି। ଏବଂ ଏଠାରେ ଧର୍ମ ନାଁରେ ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପ୍ରଥାରେ ବିଶ୍ବାସ ରଖନ୍ତି। ଭାରତରେ ଏପରି ବହୁତ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ବିଚିତ୍ର ପରମ୍ପରା ଚାଲିଥାଏ। ଏପରି ଏକ ପରମ୍ପରାଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ହେଉଛି ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ। ଏଠାରେ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ପରସ୍ପର ସହିତ କଥା କହିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ସହିତ ବିବାହର ୫ଦିନ ଯାଏଁ ସ୍ତ୍ରୀ ବିବସ୍ତ୍ର ରହିଥାନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରଥା ଏଠାରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷରୁ ଚାଲି ଆସୁଛି।

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଏକ ଗାଁରେ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ବିବାହ ପରେ ୫ଦିନ ଯାଏଁ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଥଟ୍ଟା ମଜା କିଛି କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ସହିତ ସ୍ତ୍ରୀ ଉଲଗ୍ନ ରହନ୍ତି।

ଏହା ସହିତ ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଅଲଗା ରୁହନ୍ତି। ଯଦି ଏପରି ନ କରାଯାଏ ତେବେ ଏହାର ଫଳ ଦୁଃଖ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ରୂପେ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ପୁରୁଷ ମଦ ପିଅନ୍ତି ନାହିଁ।

ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ଯେ ଏହି ଗାଁକୁ ଦେବତା ପାଦ ରଖିବା ପରେ ଏହି ଦେବ ପରମ୍ପରାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କୁହା ଯାଏ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ଏହି ୫ଦିନ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଥଟ୍ଟା ମଜା କଲେ ଦେବତା ଖରାପ ଭାବିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଗାଁରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ବ୍ୟାପିଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଏହି ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକେ ଏହି ପ୍ରଥାକୁ ମାନିଥାନ୍ତି। ଆଜି ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ମାନି ଚଳୁଛନ୍ତି।

   Related Posts