Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଜିବ ଓ ରଶିଦଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ, ସ୍କଟଲାଣ୍ଡକୁ ୧୩୦ ରନରେ ହରାଇଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ଦେଶର ଏହି ୫ଟି ମନ୍ଦିରରେ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନାହିଁ ଅନୁମତି, କେବଳ ମହିଳା କରିପାରିବେ ପୂଜା

3/07/2021 at 9:29 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩/୦୭: ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅନେକ ରୀତି-ନୀତି ଏବଂ ମାନ୍ୟତା ରହିଛି । ଭାରତରେ ଏପରି ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ସାରା ଦେଶରେ ଏପରି ୫ ଟି ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ । ବିବାହିତ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଏହି ମନ୍ଦିରଗୁଡିକରେ ଅନୁମତି ନାହିଁ । ତେଣୁ କେବଳ ମହିଳାମାନେ ଏଠାରେ ପୂଜା କରିପାରିବେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ …

PunjabKesari

ଭଗବତୀ ଦେବୀ ମନ୍ଦିର,କନ୍ୟାକୁମାରୀ:

ମା ଭାଗବତୀଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର କନ୍ୟାକୁମାରୀରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ । ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଭାବରେ ପାଇବା ପାଇଁ ଦେବୀ ଭଗବତୀ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ତପସ୍ୟା କରିଥିଲେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ତେଣୁ ଭଗବତୀ ମାଙ୍କୁ ସନ୍ୟାସୀ ଦେବୀ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ସନ୍ୟାସୀ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଫାଟକରୁ ଦେବୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ବିବାହିତ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ। ଏହିପରି କେବଳ ମହିଳାମାନେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରି ପୂଜା କରିପାରିବେ ।

PunjabKesari

ବ୍ରହ୍ମା ମନ୍ଦିର, ରାଜସ୍ଥାନ:

ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର ରାଜସ୍ଥାନର ପୁଷ୍କର ଠାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଏହି ମନ୍ଦିର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା । ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଅଭିଶାପ ହେତୁ ବିବାହିତ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ସେମାନଙ୍କୁ କେବଳ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ହାତଯୋଡି ଠିଆ ହେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ମହିଳାମାନେ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯାଇ ପୂଜା କରିପାରିବେ।

PunjabKesari

କାମାଖ୍ୟା ମନ୍ଦିର, ଗୁୱାହାଟୀ:

ଗୁୱାହାଟୀରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମା କାମାଖ୍ୟା ମନ୍ଦିର ମାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଶକ୍ତିପିଠରୁ ଶୀର୍ଷ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଦେବୀ ସତୀଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ପରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ଶରୀରର ୫୧ଟି ଭାଗ ହୋଇଥିଲା । ତା’ପରେ ଦେବୀ ସତୀଙ୍କ ଯୌନ ଅଂଶ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପଡ଼ିଥିଲା । କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ମା କାମାଖ୍ୟା ରଜସ୍ୱଳା ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ ପୁରୋହିତଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ ।

PunjabKesari

ସନ୍ତୋଷୀ ମା ମନ୍ଦିର, ଯୋଧପୁର:

ଶୁକ୍ରବାରକୁ ସନ୍ତୋଷୀ ମା’ଙ୍କ ଦିନ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହିଦିନ ମାଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏହି ଦିନ ଯଥା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଯୋଧପୁରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସନ୍ତୋଷୀ ମା ମନ୍ଦିରକୁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ । ଅନ୍ୟ ପଟେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ କେବଳ ମନ୍ଦିର ଦ୍ୱାରରୁ ଦେବୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

PunjabKesari

ଚକ୍କୁଲାଥୁକାଭୁ ମନ୍ଦିର, କେରଳ:

ପ୍ରତିବର୍ଷ ପୋଙ୍ଗଲ ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କେରଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଦେବୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଚକ୍କୁଲାଥୁକାଭୁ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ପୂଜା ପୂରା ୧୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥାଏ । ଏହା ସହିତ ପୂଜାପାଠର ଶେଷ ଦିନରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମହିଳାଙ୍କ ପାଦ ଧୁଆଯାଇଥାଏ ।

   Related Posts