Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

୧୯୬୨ରେ ଚୀନ୍ ଆଜିର ଦିନରେ ଭାରତ ଉପରେ କରିଥିଲା ଆକ୍ରମଣ, ଅକ୍ସାଇ ଚୀନ ଉପରେ କରିଥିଲା କବ୍‌ଜା

20/10/2020 at 7:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୧୦: ଆଜି ହେଉଛି ଅକ୍ଟୋବର ୨୦। ଆଜିର ଦିନରେ ଇତିହାସରେ ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢି ଉପରେ ପଡିଛି। ୧୯୬୨ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦ ଆଜିର ତାରିଖରେ ଚୀନ ଭାରତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ୧୪ ହଜାର ଫୁଟ୍‌ରୁ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚତା ସ୍ଥାନରେ ଲଢା ଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ନୌସେନା କିମ୍ବା ବାୟୁସେନା ବ୍ୟବହାର  ହୋଇନଥିଲା।

ଅକ୍ସାଇ ଚୀନ ଇଲାକା କବ୍‌ଜା କଲା ଚୀନ

ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ୧୦-୧୨ ହଜାର ସୈନିକ ମଇଦାନରେ ଥିବା ବେଳେ ଚୀନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାୟ ୮୦ ହଜାର ସୈନିକ ଲଢୁଥିଲେ। ଚୀନ ଅକ୍ସାଇ ଚୀନ ଉପରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କବ୍‌ଜା କରିବା ପରେ ୧୯୬୨ ନଭେମ୍ବର ୨୧ରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିରାମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

ଚୀନର ଯୁଦ୍ଧ ବିରାମ ପରେ ଏହି ଏକତରଫା ଯୁଦ୍ଧର ପରିସମାପ୍ତି ଘଟିଥିଲା। ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଭାରତର ୧୩୮୮ ଯବାନ ଏବଂ ଚୀନର ୭୨୨ ଯବାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଧୋକାରେ ଅଚାନକ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ଭାରତ ପ୍ରାୟ ୩୮ ହଜାର ବର୍ଗ କିମିର ଅକ୍ସାଇ ଚୀନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ହରାଇଥିଲା। ଯାହାର ପୀଡା ଆଜି ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତବାସୀଙ୍କ ମନରେ ରହିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ୫ ମାସ ହେବ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ବାସ୍ତବ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଜାରି ରହିଛି। ଜୁନ ୧୪ ରାତିରେ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷରେ ଭାରତର ୨୦ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚୀନର ୪୩ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଯବାନଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ପରଠୁ ଉତ୍ତେଜନା ଚରମରେ ରହିଛି। ୧୯୬୨ ପରଠୁ ପ୍ରଥମ ଚୀନ ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଛି। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ୭ ଥର କୋର କମାଣ୍ଡରସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ପରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିନାହିଁ।

   Related Posts