Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

କରୋନାରେ ଦୁନିଆ ହାହାକାର: ୭ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା, ୩୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ

30/03/2020 at 10:37 PM

ପ୍ୟାରିସ୍ ୩୦।୦୩:   କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିବା ପରଠୁ ଦୁନିଆରେ ଏହି ରୋଗରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ସାତ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୫  ହଜାର ଟପିଛି। ସୋମବାର ସୁଦ୍ଧା ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ୧୮୩ଟି ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭ ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର ୨୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏହା ସହିତ  ୩୫ ହଜାର ୩୦୭ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଏଏଫପି ଦ୍ଵାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେରିକାରେ ଏହି ରୋଗରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ୪୩ ହଜାର ୨୫ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ସାରିଥିବା ବେଳେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୧୪ ରହିଛି। ଇଟାଲୀରେ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯୭, ୬୮୯ ରହିଛି। ୧୦   ହଜାର ୭୭୯ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟି ସାରିଛି। ଦୁନିଆରେ ଏହି ରୋଗରେ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଇଟାଲୀରେ ଘଟିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ୟୁସେପ୍ କୋନ୍ତେଙ୍କ ସରକାର ଇଟାଲୀବାସୀଙ୍କୁ ବହୁତ ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପଟେ ସ୍ପେନରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ରେ ୮୧୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ମୃତକଙ୍କ ମୋଟ୍ ସଂଖ୍ୟା ୭୩୪୦କୁ ଛୁଇଁଛି। ଦୁନିଆରେ ଇଟାଲୀ ପରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶ ହେଉଛି ସ୍ପେନ। ସ୍ପେନରେ ରବିବାର ୮୩୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ସେହି ପରି ଇରାନରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ସୋମବାର ୧୧୭ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨,୭୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରବିବାର ଏହି ଭାଇରସରେ ୩୧୮୬ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହାକୁ ମିଶାଇ ଦେଶରେ ମୋଟ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୧,୪୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

 ନ୍ୟୁୟର୍କରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏକ ହଜାର ଟପି ସାରିଛି। ଆମେରିକାରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ହବରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଆମର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନରେ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୨୫ ଛୁଇଁଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂକ୍ୟା ୧୩୦୬ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟି ସାରିଲାଣି।

   Related Posts