Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ମାନ ରଖିଲା ଭାରତ, ଶେଷ ଦିନିକିଆରେ କଙ୍ଗାରକୁ ୧୩ ରନରେ ଦେଲା ମାତ୍, ୨-୧ରେ ସିରିଜ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ମିଳୁନି ଜାଗା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ହେଲା ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ, ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ରାମକ୍ରିଷ୍ଣାର ଥିଲା ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୧୨ ଡାଏଲ କରନ୍ତୁ, ମିଳିବ ସବୁ ଜରୁରୀ ସେବା ଓ ସହାୟତା : ନୂଆ ଏକକ ପୋଲିସ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ୍ ନମ୍ବର ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ : ‘ସ୍କୁଲ ଫି’ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଇନ ନାହିଁ’- ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ରଖିଲେ ସରକାର
  • ||
  • ୩ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ଅଭୟକାନ୍ତ ପାଠକ: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଦର, ଏଣିକି ୪ଶହ ଟଙ୍କାରେ ହେବ କୋଭିଡ୍ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ୭୪ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ସର୍ଦାର ଫେରାର
  • ||

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଗାଡିକୁ କେମିତି ଖରାରୁ ରକ୍ଷା କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ

1/04/2019 at 5:53 PM

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଅଧିକ ଗରମ ହୋଇଥିବାରୁ ଲୋକେ ଏସି କାରରେ ଯିବା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। କାରଣ ଅଧିକ ଗରମରେ ଏସି ଗାଡିରେ ବୁଲିବା କିମ୍ବା ଯାତ୍ରା କରିବା ଆରାମଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ମେ ଓ ଜୁନ ମାସର ଖରା ଅସହନୀୟ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଏକ ଉପାୟ ଅଛି ଯାହା ଦ୍ବାରା ସ୍କୁଟର କିମ୍ବା ମୋଟର ସାଇକଲରେ ଯାତ୍ରା କରିଲେ ମଧ୍ୟ ଗରମ ହେବ ନାହିଁ।ଏଥିପାଇଁ କେତେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଦର୍କାର ।

ସ୍କୁଟର କିମ୍ବା ମଟରସାଇକଲରେ ଯିବା ସମୟରେ ହେଲମଟ ନିହାତି ପିନ୍ଦିବା ଆବଶ୍ୟକ । ହେଲମେଟ ଭିତରପଟେ ଏକ ପଲିଥିନ ଦେଇ ଓଦା କପଡା ତାଭିତରେ ରଖି ହେଲମେଟ ପିନ୍ଦିଲେ ଖରାର ରକ୍ଷା ମିଳିବା ସହ ଗରମ ଜଣାପଡିବ ନାହିଁ । ସେହିଭଳି ସନ ଗ୍ଲାସ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ସ୍କୁଟର କିମ୍ବା ମଟର ସାଇକଲରେ ଯିବାବେଳେ ପବନ ବାଜିବା ହେତୁ ଅଧିକ ଗରମ ଲାଗିନଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସୌର ରଶ୍ମୀରେ ଶରୀରର ଖୋଲାଥିବା ଅଂଶ ଟାନିଂ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁରା ପୋଷାକ ପରିଧାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ସୌର ରଶ୍ମୀ ଖାଲି ଦେହକୁ ଯେତିକି କାଟେ , ପୂରା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଥିଲେ ସେତିକି ବାଧେ ନାହିଁ । ସ୍କୁଟର କିମ୍ବା ବାଇକରେ ଗଲାବେଳେ କଟନ ଲୁଗା ପିନ୍ଧିବା ଭଲ । ଏପରିକି ଖଦଡ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ । ଖଦଡ ଦେଖିବାକୁ ମୋଟା ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଖରାଦାଉରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଥଣ୍ଡା ମଧ୍ୟ ଲାଗିଥାଏ ।

ସେହିଭଳି କାରରେ ଯାତାୟତ କରୁଥିବା ଲୋକ ମଧ୍ୟ କେତେକ ସରଳ ଉପାୟ କଲେ କାର ଗରମ ହେବ ନାହିଁ । ଖରାଦିନେ ପାର୍କିଂରେ ଖରା ପଡୁଥିବା ଯୋଗୁଁ ଗାଡି ଭୀଷଣ ତାତିଯାଇଥାଏ । ଫଳରେ ଏସି ଲଗାଇଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗରମ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ଯଦି ଗାଡି ପାର୍କ କରୁଥାନ୍ତି ତାହେଲେ ପାର୍କ କରିବା ସମୟରେ କାରର ୱିଣ୍ଡୋ ଅଧା ଇଂଚ ଖୋଲା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ଦ୍ବାରା କାର ଭିତରକୁ ପବନ ଯାଇ ଆସି ପାରିବ। ଫଳରେ କାର ଅଧିକ ଗରମ ହେବ ନାହିଁ। କାର ଝରକା ପୁରା ଖୋଲା ରହିଲେ ଗାଡି ଭିତରେ ଗ୍ୟାସ ହୋଇଯାଏ। କେବଳ ଗରମ ଦିନ ନୁହଁ ଗାଡିର ଝରକା ସବୁବେଳେ ଅଧା ଇଂଚ ଛାଡି ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ୍‌।  

ଗରମ ଦିନରେ ଗାଡି ଅଧିକ ଗରମ ହୋଇଥିବାରୁ କୁଲେଣ୍ଟ ଗାଡିକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ କାରର କୁଲେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ଠିକ୍‌ ରହିବା ଉଚିତ୍‌। କାର ବ୍ୟାଟରୀର ମେଣ୍ଟେନାନ୍ସ  ସମୟ ସମୟରେ କରିବା ଉଚିତ୍‌। ବ୍ୟାଟରୀର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍‌ ସ୍ତରରେ ପାଣି କମ ଥିଲେ ସେଥିରେ ଡିଷ୍ଟିଲ୍ଡ ପାଣି ଭରିବା ଉଚିତ୍‌। ବ୍ୟାଟରୀ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସମୟରେ ସାବଧାନ ରହିବା ଉଚିତ୍‌।

କାର କିମ୍ବା ବାଇକ୍‌ରେ କେବେ ଟାଙ୍କି ଫୁଲ କରି ପେଟ୍ରୋଲ ଭରିବା ଅନୁଚିତ୍‌। କାରଣ ଏହା ଗାଡି ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଗାଡି ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ସର୍ଭିସଂଗ କରାଇବା ଉଚିତ୍‌।   

   Related Posts