Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

ଇମ୍ରାନ ଖାନ ତଡା ଖାଇବେ, ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ଶାସନ ଡୋରି ସେନା ହାତକୁ ଯିବ: ବାଜଓ୍ଵା କଷୁଛନ୍ତି ବଳ, ସରକାରରେ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି

10/06/2020 at 9:06 PM

ସଲାମାବାଦ ୧୦।୬:   ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ବଦଳିବ ପଶା ପାଲି। ସେନା ପୁଣି ଛଡାଇ ନେବ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ହାତରୁ ଶାସନଡୋରି। ସ୍ଵାଧୀନତା ପରଠୁ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ସାରମିକ ବିଦ୍ରୋହ ଓ ସାମରିକ ଶାସକଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ସେନା ସରକାର ଦଖଲ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ  ହୋଇଛି। ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଲୋକ ପ୍ରିୟତା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିିଛି। ସରକାରରେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ଧିରେ ଧିରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ପାକିସ୍ତାନର ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ କମର ଜାଭେଦ ବାଜଓ୍ଵା ଶାସନରେ ଦଖଲ ଦେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀରେ ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି। ଗତ ୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ସରକାରୀ ବିମାନ ସଂସ୍ଥା, ବିଦ୍ୟୁତ ନିୟାମକ ଓ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାନର ପ୍ରମୁଖ ପଦପଦବୀରେ ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ସେନା ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୧ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ଜେନେରାଲଙ୍କୁ ଏହି ସବୁ ପଦପଦବୀରେ ସେନା ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ପାକିସ୍ତାନର ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ବେଳକୁ ବେଳ ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲାରେ ଇମ୍ରାନ ସରକାର ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଦାଉସାଧିଛି। ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଧୂଳିସାତ ହୋଇଛି। ଉଚ୍ଚ ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ଯୋଗୁଁ ଅତ୍ୟାବଶକୀୟ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟବୃଦ୍ଧି ଜନ ଅସନ୍ତୋଷର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଯାହା ଏବେ ପାକ୍ ସେନା ଲାଗି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବେଳେ ବେସାମରିକ ପଦପଦବୀରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସେନା ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ବଢିଚାଲିଛି। 

ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରୀ ଟେଲିଭିଜନରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ହେଉ କି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସୂଚନା ଏବେ ସବୁଥିରେ ସେନା ଅଧିକାରୀ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଅସୀମ ସଲିମ ବଜୱା ଏବେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ କମ୍ୟୁନିକେସନ ଆଡଭାଇଜର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।  କଥା କେବଳ ଏତିକିରେ ଅଟକି ନାହିଁ ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀ ଯେପରି ଇମ୍ରାନଙ୍କ ‘ନୟା ପାକିସ୍ତାନ’ ହାଉସିଂ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାବେ ଜୈଘମ ରିଜୱି ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଗତମାସରେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଭାବେ ଆଉ ୨ ଜଣ  ସେନା ଅଧିକାରୀ ନିକଟରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଗତବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଇମ୍ରାନ ସରକାର ପାକ୍ ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେନେରାଲ କମର ବାଜୱାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଅଧିକ ୩ ବର୍ଷ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରଠାରୁ ସେନା ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦଖଲ ଦେଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀ ସେନା କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ନିକଟରେ ପାକ୍ ଏୟାର ଲାଇନ୍ସର ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ବିମାନର ପାଇଲଟଙ୍କ ସମେତ ଅଧିକାଂଶ ଯାତ୍ରୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁଲାମ ସରୱର ଖାନ୍  ବିମାନ ସଂସ୍ଥା ଓ ସେନାନେତୃତ୍ୱର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଆଗକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏଥିରୁ ଦେଶରେ ଇମ୍ରାନ ସରକାର କେବଳ  ନାମକୁ ମାତ୍ର ଥିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସେନା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।  

   Related Posts