Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଭାରତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ମାନବିକତାର ମିଶ୍ରଣ, ଯାହା କେହି ପାଇ ନାହାନ୍ତି ତାହା ଏହି ଦେଶ ନିଜ ସାମର୍ଥ୍ୟରେ ପାଇଛି: ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ

29/01/2021 at 10:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୦୧: ବିଲ ଆଣ୍ଡ ମେଲିଣ୍ଡା ଗେଟ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ବିଲ୍‌ ଗେଟ୍ସ ସର୍ବଦା ସାମାଜିକ ଏବଂ ଜନ କଲ୍ୟାଣକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥାଆନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଜରିଆରେ ସେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ସେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା  କହିବା ସହିତ ଭାରତର ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି କରାନା ମହାମାରୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସାରା ଦୁନିଆ ପାଇଁ ଏକ ବୃହତ୍ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ।  ଏହା ମାନବ ଜାତି ପାଇଁ କେତେ କ୍ଷତି କରିଛି ତାହା ମାପିବା କଷ୍ଟକର। କାରଣ ଏହି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଏହା ମାନବ ଜାତି ପାଇଁ ଏକ ଅପୂରଣୀୟ କ୍ଷତି। ଏହି ମହାମାରୀରେ ଶିକ୍ଷାର ଅନେକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଦୁନିଆ କେଇ ବର୍ଷ ପଛକୁ ଚାଲି ଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଦୁଇରୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହାମାରୀ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଆମେ ଯେଉଁଠାରେ ଥିଲୁ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଫେରିବା। କରୋନାର ପ୍ରଭାବକୁ ଦେଖିଲେ ଏହା ପ୍ରାୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପରି ରହିଛି। କାରଣ ଅନେକ ମୃତ୍ୟୁ ନଥିବା ଦେଶ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥିବାର ଦେଖିଛନ୍ତି।

ସେ ଭାରତକୁ ନେଇ କହିଛନ୍ତି ସେଠାରେ ଅପାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଆପଣ ଦେଖି ପାରିବେ ଯେ ସେଠାକାର ରାସ୍ତାଘାଟ ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏତେ ପରେ ବି ସେଠାରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ଉଜ୍ଜ୍ଵଳ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ପାଇ ପାରିବେ। ସେଠାରେ ମାନବିକତାର ମିଶ୍ରଣ ମନକୁ ପ୍ରବାହିତ କରେ।  ତଳସ୍ତରଠୁ ନେଇ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ମାନବତାର ବିକାଶକୁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଆଯାଏ। ଭାରତ ସର୍ବଦା ମାନବୀୟ କଲ୍ୟାଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦେଇ ଆସିଛି। ବାସ୍ତବରେ ଭାରତରେ ଏହା ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ  ବୋଲି ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି  ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି, ଯଦି ଆପଣ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଅଫିସ୍ କିମ୍ବା ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଅଫିସକୁ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦେଖିଥିବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷା ରହିଛି। ଆପଣ କେତେ ସ୍ମାର୍ଟ ଏବଂ ସେମାନେ କଣ ଯୋଗଦାନ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଆପଣ ଦେଖି ପାରିବେ।  ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସେହି ସୁଯୋଗ ପାଇ ନାହାନ୍ତି ଯାହା ଭାରତ ନିଜ ମାନବ ସାମର୍ଥ୍ୟରେ ପାଇଛି ବୋଲି ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts