Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଯାଏଁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ, କରୋନା ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • କଟକ : ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଜଳିଗଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ଜଗାକୁ ଏକା କରି ଚାଲିଗଲା କାଳିଆ, ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ : ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ
  • ||
  • କୋରାପୁର : କୋରାପୁର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ନକଲି ନୋଟ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ବାହା ବେଦୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ, IIFL ଲୁଟ୍ ଘଟଣାରେ ରହିଛି ଲିଙ୍କ୍
  • ||
  • ସୋର : ପାଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପଞ୍ଚୁକର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ବାଙ୍କଚୁଡା ବେଶରେ ବିଭୂଷିତ ମହାପ୍ରଭୁ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ନିର୍ମାଣଧୀନ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉପରେ ଚଢି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୮୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ୮ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ହୋଇପାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସିଫ୍ଟ
  • ||

ମାନବିକତାରେ ନାହିଁ ଧର୍ମର ଅଙ୍କୁଶ : ଅଶାନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀର ନିଉ ମୁସ୍ତଫାବାଦରେ ଏକମାତ୍ର ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଲେ ମୁସଲିମ୍ ପଡ଼ୋଶୀ

29/02/2020 at 10:33 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୨: ଯେତେବେଳେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସାର ବହ୍ନିରେ ଜଳୁଥିଲା ଏବଂ ଲୋକେ ଡରି ନିଜ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳ ଛାଡ଼ି ପଳାଇ ଯାଉଥିଲେ,ସେତେବେଳେ ନ୍ୟୁ ମୁସ୍ତଫାବାଦରେ ମୁସଲମାନମାନେ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ହିଂସା ସମୟରେ ମୁସ୍ତଫାବାଦରେ ରହୁଥିବା ରାମ ସେବକ ଶର୍ମା ନିଜ ଘରେ ନଡରି ରହିଥିଲେ। ସେ ମୁସଲିମ ବହୁଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିବା ସତ୍ବେ ନିଜକୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରିନଥିଲେ।

ରାମ ସେବକ ଶର୍ମାଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କ ବସ୍ତିରେ ଏକମାତ୍ର ବ୍ରାହ୍ମଣ ପରିବାର। ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହିଂସା ସମୟରେ ଲୋକେ ରକ୍ତ ଚାଉଳ ଚୋବାଉଥିଲେ ସେତେବେଳେ ବି ରାମ ସେବକ ଶର୍ମା ମୁସଲିମଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରୁଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ମୁସଲିମ୍ ପଡ଼ୋଶୀମାନେ ମଧ୍ୟ ରାମ ସେବକ ଶର୍ମା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ପୂରା ହେପାଜତ କରିଥିଲେ।

ରାମ ସେବକ ଶର୍ମାଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଗତ ୩୫ବର୍ଷରୁ ମୁସଲିମଙ୍କ ସହ ମିଶି ରହୁଛି ଏବଂ ପରସ୍ପରର ସୁଖ-ଦୁଃଖ ବାଣ୍ଟୁଛି। ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହିଂସା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆଖପାଖର ମାହୋଲ୍ ବିଗିଡ଼ିବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ।

ରାମ ସେବକ ଶର୍ମାଙ୍କ ଘର ନ୍ୟୁ ମୁସ୍ତଫାବାଦର ନେହେରୁ ବିହାରର ଗଳି ନମ୍ବର ୧୫ରେ ଅବସ୍ଥିତ। ସେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଆମେ ହିନ୍ଦୁ-ମୁସଲିମ୍ ଭାଇଚାରାକୁ ବିଶ୍ବାସ କରିଥାଉ। ଆମେ ୩୫ବର୍ଷରୁ ଏଠାରେ ରହି ଆସୁଛୁ। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଯାଏଁ ଏପରି ହିଂସାତ୍ମକ ଘଟଣା କେବେ ଘଟି ନାହିଁ। ଆମେ ଆଖପାଖରେ କେବେ ଏକୁଟିଆ ଅନୁଭବ କରନଥାଉ।

ଫେବୃୟାରୀ ୨୪ ଏବଂ ୨୫ତାରିଖରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହିଂସାତ୍ମକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଘର,ଦୋକାନରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଗୁଳିମାଡ଼,ପଥରମାଡ଼ ଏବଂ ପୋଡ଼ାଜଳା ହୋଇଥିଲା,ଯେଉଁଥିରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ହେଡ କନେଷ୍ଟବଲ୍ ରତନ ଲାଲ ଏବଂ ଆଇବି କର୍ମଚାରୀ ଅଙ୍କିତ ଶର୍ମା ସମେତ ୪୧ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ।

ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସା ମାମଲାରେ ପୋଲିସ୍ ୧୨୩ FIR ରୁଜୁ କରିଛି। ଏଥିରେ ୬୩ହଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି।ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ୍ ହିଂସାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଏସଆଇଟିର ଦୁଇଟି ଟିମ୍ ଗଠନ କରିଛି।

   Related Posts