Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୩୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୫ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କଳିଙ୍ଗ ଝୋଟ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ମେସିନରେ ଚାପି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଘରୋଇ କଳି ହେଲା କାଳ, ଦାଦାର ଛୁରାମାଡ଼଼ରେ ଝିଆରୀ ଆହତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ କରାଯାଉଛି ସାନିଟାଇଜ୍
  • ||
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||

ମଦ ପିଅ, କରେଣ୍ଟ ଖାଅ..ତାପରେ ବିବାହ : ଏକ ଅଦ୍‌ଭୂତ ପରମ୍ପରା

28/12/2019 at 4:48 PM

ବିବାହକୁ ଦୂନିଆରେ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ ବୋଲି ଧରାଯାଇଥାଏ । ବିବାହ ହେଉଛି ଏକ ଏପରି ପରମ୍ପରା ଯାହା ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ମିଳନ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ଦୁଇଟି ଆତ୍ମାର ମିଳନ ଏବଂ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରିବାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଦୃଢ ଓ ଅଭିନ୍ନ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଥାଏ । ତେବେ ବିବାହ ବନ୍ଧନ ଓ ଏବଂ ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଦେଶରେ ଅଦଭୂତ ଓ ଅଜବ ପରମ୍ପରା , ରୀତିନୀତି , ପରୀକ୍ଷା-ନିରୀକ୍ଷା ରହିଛି । ବିଶେଷକରି ଝିଅମାନଙ୍କ ସତୀତ୍ବ, ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପୌରୁଷତ୍ବ ଅଥବା ଚରିତ୍ର ଗତ ପବିତ୍ରତା ବା ଇଂରାଜୀରେ ଭର୍ଜିନିଟି ଇତ୍ୟାଦି କଥା ରହିଛି ।

କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଝିଅ ବା ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ନିୟମ ଥିବା ବେଳେ ,  ଆପଣ ଶୁଣି ଆଶ୍ଟର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ, ଯେ ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଦେଶ ଅଛି,  ଯେଉଁଠାରେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନିଜର ପୌରୁଷତ୍ବ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ପୁରୁଷ ମାନେ ଏହିପରି ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ୍‌ ହେଲେ ଯାଇ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିପାରିବେ ।

ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନିଜ ପୌରୁଷତ୍ବ ପ୍ରମାଣ ଦେବା ଏକ ବିରଳ ପରମ୍ପରା  । ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଏକ ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏପରି  ପରମ୍ପରା  ପାଳନ କରନ୍ତି ।  ସେହି ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ଯୁବତୀମାନେ ନିଜ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ପସନ୍ଦ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ  ପୌରୁଷତ୍ବର ପ୍ରମାଣ ମାଗିଥାନ୍ତି । ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନିଜ ପୌରୁଷତ୍ବର ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ଅଜବ ନିୟମ ରହିଛି। ଏହି ନିୟମନୁସାରେ ପ୍ରଥମେ ପୁରୁଷକୁ ମଦ ପିଇବାକୁ ଦିଆଯାଏ, କିଛି ସମୟ ପରେ ସେହି ପୁରୁଷଙ୍କୁ ୧୨୦ଭୋଲ୍ଟର ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ସହିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଯଦି ସେ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ସହିଯାଆନ୍ତି ତେବେ ସେ ପୌରୁଷତ୍ବ ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ୍ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହାପରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ପୁରୁଷ ସହିତ ବିବାହ କରିଥାନ୍ତି । ଯଦି ପୁରୁଷ ଏପରି କାମ କରିବାରେ ଅସଫଳ ରୁହେ, ତେବେ ଯୁବତୀ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥାଏ ।

   Related Posts