Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଫୁସଫୁସ ହୋଇଗଲା ପଥର!

30/09/2020 at 6:07 PM

ରାଜକୋଟ ୩୦/୦୯: ଯଦି କୁହାଯାଏ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଫୁସଫୁସ ପଥର ହୋଇଯାଇଛି ହୁଏତ କେହି ବିଶ୍ବାସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ମାତ୍ର ଏ କଥା ସତ। ଗୁଜରାଟର ରାଜକୋଟରେ ଥିବା ଦେଶର ଦ୍ବିତୀୟ କୋଭିଡ୍ ଅଟୋପ୍ସି ସେଣ୍ଟରରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୬ଟି ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରୁ ଗୋଟିଏ ଅଟୋପ୍ସିରୁ ଚମକାଇ ଦେବା ଭଳି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। କାରୋନାରେ ଯେଉଁ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ତାଙ୍କ ଫୁସଫୁସ ପଥର ଭଳି ହୋଇଯାଇଛି। ଏହା ସହ ଫୁସଫୁସର ଫଟୋଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କେନ୍ଦ୍ରର ଡାକ୍ତର ହେତଲ କ୍ୟାଡା ଏ ବାବଦରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଏହି ରୋଗ ଫୁସଫୁସକୁ ଚାରିପାର୍ଶ୍ବରୁ ଆକ୍ରମଣ କରେ । ଯେଉଁଥିରେ ଫୁସଫୁସ୍ ଖରାପ ହୋଯାଇଥାଏ। ଫୁସଫୁସ ଉପରେ ଆକ୍ରାମଣ ଫାଇବ୍ରୋସିସ କରିଥାଏ। ତେବେ ସୁସ୍ତ ଶରୀରର ଫୁସଫୁସ୍ ନରମ ଥାଏ। ମାତ୍ର କରୋନା ପାଇଁ ଫୁସଫୁସକୁ ଏବେ ଅଧିକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚୁଛି। ଟିବି ଓ ନିମୋନିଆ ମାମଲାରେ ଫାଇବ୍ରୋସିସ ଫୁସଫୁସର ଉପର ନଚେତ ତଳ ଅଂଶରେ ହୋଇଥାଏ। ମାତ୍ର କରୋନା ମାମଲାରେ ଫାଇବ୍ରୋସିସ୍ ଫୁସଫୁସର ଫାଞ୍ଚଟି ଅଂଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏମିତି ବି କହି ହେବ ଯେ କରୋନା ଚାରି ଆଡୁ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଦେଶରେ ଏବେ କୋଭିଡ୍ ଅଟୋପ୍ସି ସେଣ୍ଟର ଖୁବ୍ କମ୍ ରହିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ଅଟୋପ୍ସି ସେଣ୍ଟର ରାଜକୋଟରେ ସାମିଲ ଅଛି। ଏବେ ସେଠାରେ କରୋନା ମୃତକଙ୍କ ଫୁସଫୁସ ବାବଦରେ ଅଧିକ ଚର୍ଚା ହେଉଛି। ତେବେ ଏଠାରେ କରୋନାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଦିଗ ଉପରେ ଗବେଷଣା ଚାଲିଛି।  

   Related Posts