Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଇମରାନଙ୍କ ମୁହଁ ଫୁଟାଣି- କହିଲେ ଦୁଇଦେଶର ପରମାଣୁ ବୋମା ଅଛି , ଆମେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ତରକୁ ଯାଇ ପାରିବୁ

26/08/2019 at 7:07 PM

ଇସଲମାବାଦ – ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ହେବାପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏପ୍ରକାରର ବିଚଳିତ ହୋଇପଡିଛି । ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ କୌଣସି ସାହାଯ୍ୟ ନ ମଳିବା ପରେ ଏହାକୁ ସେ ବିଭିନ୍ନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫୋରମରେ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲା ।କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଧର୍ମକାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ପାକ୍ତିସ୍ତାନ ଖେଳିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା । ମାତ୍ର ଆତଙ୍କବାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଇସାଲମୀୟ ଦେଶମାନେ ସମର୍ଥନ ଦେଇ ନଥିଲେ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହଁ ୟୁଏଇରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ ମିଳିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଲୋକମାନେ ଏବେ ଶେମ୍‌ ଅନ୍‌ ୟୁଏଇ ବୋଲି ଏକ କ୍ୟାମ୍ପେନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସେହପରି ଜି-୭ସମ୍ମିଳନୀରେ ଟ୍ରମ୍ପ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ୟୁ ଟର୍ଣ୍ଣ ନେଇଛନ୍ତି ।ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଏଥିରେ ସେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଏହାପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିଚଳିତ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ୍‌ ଖାନ୍ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ତରକୁ ଯାଇ ପାରିବେ ବୋଲି ପରୋକ୍ଷରେ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଦେଶ ନିକଟରେ ପରମାଣୁ ବୋମା ରହିଛି । ଯୁଦ୍ଧ ହେଲେ କେବଳ ଦୁଇ ଦେଶର ନୁହେଁ ସାରା ବିଶ୍ୱର କ୍ଷତି ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଯେ କୌଣସି ସ୍ତରକୁ ଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱ ସମୁଦାୟ ଆଗରେ ଉଠାଇବେ ବୋଲି କିହଛନ୍ତି ।  ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ବୈଠକରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବା ସହ ସବୁ ଦେଶର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ମୋଦୀ କାଶ୍ମୀର ବିଷୟରେ ଏକ ଐତିହାସିକ ଭୁଲ୍‌ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଇମରାନ୍‌ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସେ  ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରି ସାରିଛନ୍ତି । ୧୯୬୫ ପରେ  ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏହାକୁ ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଉତ୍ଥାପନ କରିସାରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସମସ୍ତ ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କୁ ସପ୍ତାହର ଗୋଟିଏ ଦିନ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୭ ତାରିଖରେ ଏହାକୁ ସେ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ଅଧିବେଶନରେ ଉଠାଇବେ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  , ସମସ୍ତେ ସେ  ଏକାଠି ହେବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts