Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: କଲୋନୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ୨ ବଖରା ଘର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||
  • ବରଗଡ : ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଜଣ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ସହାୟକ
  • ||

କାହିଁକି ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କୁ ହୀରା କହୁଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଜାଣନ୍ତୁ

28/02/2019 at 7:37 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୨ : ଭାରତ ତରଫରୁ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଆତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ପାକିସ୍ତାନ ସଂସଦର ମିଳିତ ଅଧିବେଶନକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ | ସେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିଥିଲେ | ସେ ଟିପୁ ସୁଲତାନ ଏବଂ ବହାଦୁର ଶାହ ଜାଫରଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିଥିଲେ | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ବହାଦୁର ଶାହଙ୍କୁ ଗୁଲାମୀ ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତା ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏକୁ ବାଛିବାର ଥିଲା | ବହାଦୁର ଶାହ ଗୁଲାମୀକୁ ବାଛିଥିଲେ | ଅପରପକ୍ଷରେ ଟିପୁ ସୁଲତାନ ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ବାଛିଥିଲେ | ଇମ୍ରାନ କହିଥିଲେ ଯେ, ଟିପୁ ସୁଲତାନ ପାକିସ୍ତାନର ହୀରା | 

ଟିପୁ ସୁଲତାନ ଜଣେ ଯୋଗ୍ୟ ଶାସକ ଥିଲେ | ସେ ବିଦ୍ୱାନ ଏବଂ ଜଣେ କୁଶଳ ସେନାପତି ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ତାଙ୍କର କିଛି ନୀତିକୁ ନେଇ ତାଙ୍କର ବିରୋଧ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା | କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ | ତେବେ ଅନେକ ସଂଗଠନ ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ବିରୋଧ କରିଥାନ୍ତି | ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୭୫୦ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୨୦ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିଲା | ସେ କମ ବୟସରୁ ହିଁ ଯୁଦ୍ଧ ବିଦ୍ୟା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ |

ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ପିତା ଇଂରେଜଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିଥିଲେ | ଇଂରେଜମାନେ ମହୀଶୂରରେ କବଜା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଟିପୁ ସୁଲତାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତା ଇଂରେଜଙ୍କ ନୀତି ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ମହୀଶୂରର ପ୍ରଥମ ଯୁଦ୍ଧରେ ଇଂରେଜଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ନିଜ ବୀରତ୍ୱର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଥିଲେ |

୧୭୮୦ ମସିହାରେ ମହୀଶୂରର ଦ୍ୱିତୀୟ ଯୁଦ୍ଧରେ ଇଂରେଜଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବାରେ ଟିପୁ ସୁଲତାନ ନିଜ ପିତାଙ୍କୁ ବହୁତ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ | ଇଂରେଜଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବାରେ ଟିପୁ ସୁଲତାନ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ୧୭୯୯ ମସିହାରେ ଟୁରିଙ୍ଗ ଖାନାଲି ଯୁଦ୍ଧ ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ଶେଷ ଯୁଦ୍ଧ ଥିଲା |

ଉନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦିରେ ଇଂରେଜ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଲେଖକ ୱିଲିୟମ ଲୋଗାନ ନିଜ ବହି ମାଲାବାର ମାନୁଆଲରେ ଲେଖିଥିଲେ ଯେ, ଟିପୁ ସୁଲତାନ ନିଜର ୩୦ ହଜାର ସେନାଙ୍କ ସହ କାଲିକଟକୁ ଧ୍ବଂସ କରିଦେଇଥିଲେ | ଟିପୁ ସୁଲତାନ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ସର୍ବ ସମ୍ମୁଖରେ ଫାଶୀ ଦେଇଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କ ଶିଶୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଗଳାରେ ବାନ୍ଧି ଦିଆଯାଇଥିଲା | ୱିଲିୟମ ନିଜ ବହିରେ ଟିପୁ ସୁଲତାନ ମନ୍ଦିର, ଚର୍ଚ୍ଚ ଆଦି ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତି ବିବାହ କରୁଥିବା ଭଳି ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ | 

୧୯୬୪ ମସିହାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବା ବହି ‘ଲାଇଫ ଅଫ ଟିପୁ ସୁଲତାନ’ ରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଟିପୁ ସୁଲତାନ ମାଲାବାର ଅଂଚଳରେ ଲକ୍ଷେରୁ ଅଧିକ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ୭୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କୁ ମୁସଲମାନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ | ଏହି ବହି ଅନୁସାରେ, ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହିଁ ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା | ସେଥିପାଇଁ ସେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ମୁସଲମାନ ଧର୍ମରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ କରିଥିଲେ |ଏ ସବୁ ତଥ୍ୟର ପ୍ରାମାଣିକତା ଯାଂଚ ସାପେକ୍ଷ । ତେବେ େଭଳି କାହାଣୀ ପାକିସ୍ତାନବାସୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଚିପୁଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନର ହୀରା ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ । ଅପରପକ୍ଷରେ ହିନ୍ଦୁ ମୁସଲମାନ ଆଦି ଧର୍ମର ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବକୁ ୁଠି ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କୁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଜଣେ ସ୍ବାଧୀନଚେକା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସେନାନୀ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ ।

   Related Posts