Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||
  • ଖୋଲିଲା ଶିମିଳିପାଳ, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର
  • ||
  • ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଶାନ୍ତିଦେବୀ, ୮୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • କଥକ ସମ୍ରାଟ ବିରଜୁ ମହାରାଜଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ : ସୋମବାରଠୁ ଦାଖଲ ହେବ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର, କରୋନା କଟକଣାରେ ସରିବ ପୁରା ପ୍ରକ୍ରିୟା
  • ||

ରୋଜଗାର ବଢାଇବାକୁ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍ ଦେଲେ ଅଜବ ଆଇଡ଼ିଆ : ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ଦେଶବାସୀ

4/06/2020 at 3:51 PM

କରାଚୀ ୦୪/୦୬ : ପାକିସ୍ତାନରେ କରୋନା ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ଏକ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି | ଦେଶରେ ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ହମଲା ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି | ପଙ୍ଗପାଳ ସବୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଉଛନ୍ତି | ପଙ୍ଗପାଳ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିଦେଉଥିବା ନେଇ ଚାଷୀ ଚିନ୍ତାରେ ଥିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ପଙ୍ଗପାଳ ସମ୍ପର୍କରେ ଏହିଭଳି ଏକ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ଶୁଣି ପାକିସ୍ତାନ ଜନତା ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି | ଇମ୍ରାନ ଖାନ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣକୁ ଏକ ମଉକା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକେ ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କୁ ଧରି କୁକୁଡ଼ା ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିଦିଅନ୍ତୁ | ଫଳରେ ଲୋକଙ୍କୁ ନୂଆ ରୋଗଜରା ପନ୍ଥା ମିଳିବ |

ଇମ୍ରାନ କହିଛନ୍ତି, ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇ ପ୍ରକାର ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି | ଗୋଟାଇପଟେ କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେବା ନାଁ ନେଉନି | ସେପଟେ ପଙ୍ଗପାଳ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଉଛନ୍ତି | ଏହିଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଲୋକେ ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କୁ ଧରି ବିକ୍ରି କରିଦେବା ଉଚିତ | ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କୁ ଧରି ଯଦି କୁକୁଡ଼ା ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିଦିଆଯାଏ ତାହେଲେ କିଛି ରୋଜଗାର ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଇମ୍ରାନ କହିଛନ୍ତି | କୁକୁଡ଼ା ଚାଷୀ କିଲୋ ପ୍ରତି ୧୫ ଟଙ୍କା ଦରରେ ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କୁ କିଣିବେ ଏବଂ କୁକୁଡ଼ାଙ୍କ ଚାରା ଭାବେ ଏମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଇମ୍ରାନ |

ସଂଘୀୟ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ଇମ୍ରାନ ଖାନ ପଙ୍ଗପାଳ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି | ଏହାସହ ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି |

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନ ବେଲୁଚିସ୍ତାନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି | ବେଲୁଚିସ୍ତାନର ୩୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପଙ୍ଗପାଳ ହମଲା କରିଛନ୍ତି ଯାହାଫଳରେ ଅନେକ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି | ଏହିଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କହି ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଫସଲ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି |

   Related Posts