Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

Lockdown ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତାରେ ଆଣିଥିବା ସୁଧାର ହେବ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ-CREA

16/04/2020 at 8:47 PM

ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଆମେ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ଆଉ ଶୁଦ୍ଧବାୟୁ ପାଇବା କି ନା ସେ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କିଛି କହିପାରୁନଥିଲେ। ହେଲେ କୋଭିଡ-୧୯ ଲାଗି ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ଦେଶରେ ଜାରି ଲକଡାଉନ୍‌ ସବୁ ଓଲଟପାଲଟ କରିଦେଇଛି। ଲକଡାଉନର ମାତ୍ର କିଛି ଦିନରେ ଦେଶର ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ସବୁଠୁ ଶୁଦ୍ଧତମ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ହେଲେ ଆମେ ଆଗକୁ ସବୁଦିନେ ଏପରି ଶୁଦ୍ଧବ୍ୟାୟୁ ପାଇବା କି ନା ସେ ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ତେବେ ସେଣ୍ଟର ଫର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନ୍ ଏନର୍ଜି ଏଣ୍ଡ କ୍ଲିନ ଏୟାର (ସିଆରଇଏ)ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଏବେ ଏହା ସମ୍ଭବ ବୋଲି କହିବା ନୂଆ ଉତ୍ସାହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ହେଲେଏଥି ପାଇଁ ଆମକୁ ଶକ୍ତି , ପରିବହନ ଓ ଉତ୍ପାଦନ ଲାଗି ଫସିଲ ଫୁଏଲ ଖର୍ଚ୍ଚ ଯଦି ଲକଡାଉନ ପରେ ବି ହ୍ରାସ କରିପାରିଲେ ତେବେ ସମ୍ଭବ ହେବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ଯଦି ଏହା ସମ୍ଭବ ନ ହୁଏ ତେବେ ୩ ମଇ ପରେ ଆମେ ପୁଣି ସେହି ଦିନକୁ ଫେରିଯିବା ଯେଉଁଠି ଆମେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ପବନ ବି ପାଉନଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। 

ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁ ଆମକୁ ଏ ଦିଗରେ ଅଧିକ ଜାଣିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି। ତେବେ ଏଥିଲାଗି ଆଉଥରେ ଏପରି କଠିନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି ସିଆରଇଏ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଥିବା ବେଳେ ଏଥିଲାଗି ଉତ୍ସରେ ନିର୍ଗମନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିଲେ  ସବୁଦିନ ନିଶ୍ୱାସ ଯୋଗ୍ୟ ବାୟୁ ଆମ ଲାଗି ସୁଲଭ ହେବ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ନିଶ୍ୱାସ, ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଓ ବଞ୍ଚିବାର ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଆମେ ପୁଣି ନିଶ୍ଚିତ କରିପାରିବା ବୋଲି ସିଆରିଇଏ କହିଛନ୍ତି।

ଲକଡାଉନର ପ୍ରଥମ ୨ ସପ୍ତାହରେ ହିଁ ବାୟୁରେ ଶୁଦ୍ଧତା ବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରମାଣ ମିଳିବାରେ ଲାଗିଥିଲା ବୋଲି ସିଆରଇଏ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି। ବାୟୁରେ ଭରି ରହିଥିବା ପ୍ରଚୁର ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ (NO2)ର ସ୍ତର ହ୍ରାସ ହେବାରେ ଲାଗିଥିଲା। ଫଳରେ ଆମେ ସଫା ଆକାଶ ଦେଖିପାରିବା ସହ ନିଶ୍ୱାସପ୍ରଶ୍ୱାସ ଲାଗି ଶୁଦ୍ଧ ବାୟୁ ମଧ୍ୟ ପାଇଥିଲେ। ଏଥିରୁ NO2 ହିଁ ଭୟାନକ PM2ର ପ୍ରମୁଖ ଯୌଗିକ ବୋଲି ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ। ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ନିଶ୍ୱାସପ୍ରଶ୍ୱା ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲା ବୋଲି ସିଆରଇଏ ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁ ପରିବହନ ଓ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଚାନକ ଇନ୍ଧନ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି। ଏଥିରେ କୋଇଲା ଖନନ ହ୍ରାସ ହେବା ସହ ସାଧାରଣ ଚାହିଦା ବି ହ୍ରାସ ହୋଇଥିଲା। ଏଣୁ ସବୁଦିନ ଯଦି ଆମେ ଶୁଦ୍ଧ ବାୟୁ ପାଇବା ଦରକାର ତେବେ ଆମକୁ ପ୍ରଥମେ ଅର୍ଥନୀତିର ଇନ୍ଧନ ନିର୍ଭରଶୀଳତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ପଡିବ।  ପରିବହନରୁ ଉଦ୍ୟୋଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯଦି ଆମେ ଶୁଦ୍ଧ ଶକ୍ତି ଉପଯୋଗ କରିପାରିବା ତେବେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ତେବେ ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଲା ଉତ୍ସର୍ଜନ ହ୍ରାସ କରି ପ୍ରଦୂଷଣ ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରଥମ ଥର ଲକଡାଉନରୁ ଶିକ୍ଷା ମିଳିଥିବା ସିଆରଇଏ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

   Related Posts