Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: କଲୋନୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ୨ ବଖରା ଘର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||
  • ବରଗଡ : ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଜଣ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ସହାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହୋଟେଲ୍ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟକୁ BMCର କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ ଦୋକାନ ସମ୍ମୁଖରେ ଲଗାଅ ଫୁଡ୍ ସେଫ୍ଟି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୩ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୪୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୮୬୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ପିଓକେ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ପ୍ରତି ପରିବାରଙ୍କୁ ମିଳିବ ୫.୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

9/10/2019 at 4:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରୁ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇ ଭାରତକୁ ଚାଲିଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପରିବାର ଲାଗି ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ କାଶ୍ମୀରୀ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ସହାୟତା ଲାଗି ପରିବାର ପିଛା ୫ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ସହୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏଥିନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ସୂଚୀରେ ଏହି ପରିବାରଙ୍କ ନାମ ସାମିଲ କରାଯିବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ ନିମନ୍ତେ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

ପିଓକେ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ହଜାର ୩ଶହ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏମାନେ ଅଲଗା ଅଲଗା ସମୟରେ ପୃଥକପୃଥକ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ। କିଛି ଲୋକେ ଦେଶ ବିଭାଜନ ବେଳେ ଭାରତ ଚାଲିଆସିଥିବା ବେଳେ ଆଉ କିଛି ଲୋକ ଭାରତରେ କାଶ୍ମୀରର ବିଲୟ ବେଳେ ଆସିଥିଲେ। ତେବେ ଅନେକ ଲୋକ ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରୁ ଚାଲିଆସିଥିଲେ। ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ସୂଚୀରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମିଲ କରାଯାଇ ନଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ କାଶ୍ମୀରରେ ନ ରହି ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବସବାସ କରିବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ। ତେବେ ପରେ କେତେକ ପରିବାର କାଶ୍ମୀରକୁ ଫେରିଯାଇ ସେଠାରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

୨୦୧୬ ମସିହାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା  କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ପ୍ରତି ପରିବାରକୁ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଘର କରି ରହିବା ଲାଗି ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ହେଲେ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇନଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରୁ ଚାଲିଆସିଥିବା ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଅଧିକାର ମିଳିନଥିବା ବେଳେ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିତ ଥିଲେ। ଏଥିରେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ସମ୍ବିଧାନର  ୩୭୦ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଥିଲା। ତେବେ ସରକାର ସମ୍ବିଧାନ ସଂଶୋଧନ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ବିସ୍ଥାପିତ ପରିବାରମାନେ ଏବେ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ନାଗରିକଙ୍କ ଭଳି ରାଜନୈତିକ ଓ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପାଇବା ସହ ସରକାର ଏବେ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ କରିବେ।   

   Related Posts