Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ କମିବନି ବର୍ଷା, ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ
  • ||
  • ବଳଙ୍ଗା ଥାନାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଫାଟିଗଲା କାନ୍ଥ, ଆସବାବପତ୍ର ନଷ୍ଟ
  • ||

୨୦୨୧ରେ ଭାରତର ୧୨.୫% ବିକାଶ ଅନୁମାନକୁ ୯.୫%ରେ ସୀମିତ କଲେ IMF

27/07/2021 at 7:56 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୭: ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରାକୋଷ (ଆଇଏମଏଫ) ୨୦୨୧ରେ ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ଅନୁମାନକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ୨୦୨୧ ଲାଗି ୧୨.୫ ପ୍ରତିଶତର ବିକାଶ ଅନୁମାନ କରିଥିଲା। ତେବେ ଆଇଏମଏଫ ଏହା ୯.୫ ପ୍ରତିଶତରେ ସୀମିତ  ରହିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଆଇଏମଏଫଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଇକୋନମିଷ୍ଟ ଗୀତା ଗୋପୀନାଥ ବିକାଶର ଏହି ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ସଂଶୋଧିତ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ଅତ୍ୟାଧିକ ସଂକ୍ରମଣ କ୍ଷମତା ରଖୁଥିବା କରୋନାର ଡେଲ୍ଟା ଭାଇରସ ଏବେ ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଛି। ତେବେ ଭାରତରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯେଉଁ ବ୍ୟବଧାନ ଆଣିଥିଲା ଏଥିଯୋଗୁ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ଆକଳନ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ଗୋପୀନାଥ କହିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେ ଏକ ବ୍ଲଗ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଟିକାକରଣ ହାର ଏବଂ ଏଥିଯୋଗୁ ଫେରିଥିବା ସ୍ୱଭାବିକତା ହୁଏତ ପରିସ୍ଥିତିକୁ କିଛିମାତ୍ରାରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିଛି, ହେଲେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପାର୍ଥକ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଆଇଏମଏଫ୨୦୨୨ ବର୍ଷ ଲାଗି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ୬.୯ ପ୍ରତିଶତର ଆକଳନକୁ ୮.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ଉନ୍ନିତ କରିଛନ୍ତି।  ବିଭିନ୍ନ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଖୋଲିବା ସହ ଏବେ ବୈଶ୍ୱିକ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ରିକୋଭରି ଜାରି ରହିଛି। ତେବେ ଗୋପୀନାଥ ଉନ୍ନତ ଅର୍ଥନୀତି ଓ ବିକାଶଶିଳ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଥିବା ‘ବିସ୍ତାର ବ୍ୟବଧାନ’କୁ ବିସ୍ତୃତ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୧ ବର୍ଷା ଲାଗି ବୈଶ୍ୱିକ ବିକାଶର ଯାହା ପୂର୍ବାନୁମାନ ଥିଲା ୬ପ୍ରତିଶତ ତାହା ଏବେବି ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଛି। ହେଲେ ଏହାର ଉପାଦାନ ସବୁ ବଦଳି ଯାଇଛି।

   Related Posts