Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

‘ଜି-୨୦ ଦେଶଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ବଳ’- ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍ ମୁଖ୍ୟ ଗୀତା ଗୋପୀନାଥ

3/09/2020 at 2:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩/୦୯ : କରୋନା ସଙ୍କଟ ଭାରତ ସମେତ ସାରା ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି | ସୋମବାର ଦିନ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସିକ (ମୋଟ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଉତ୍ପାଦନ) ଜିଡିପିରୁ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଏପ୍ରିଲ-ଜୁନ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଭାରତର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୪୦ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ନେଗେଟିଭ ହୋଇଛି | ନୂଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ଜିଡିପି ୨୩.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହା ୧୦.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ | 

ଆଇଏମଏଫ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀ ଗୀତା ଗୋପୀନାଥ କହିଛନ୍ତି, ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୟମାସିକ (ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦) ରେ ଭାରତର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜି-୨୦ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ସ୍ଥିତିରେ ରହିପାରେ | ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଭାରତର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିକାଶରେ ଐତିହାସିକ ଦୁର୍ବଳତା ଦେଖାଯାଇପାରେ | ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମୁଡିଜ ଇନଭେଷ୍ଟର ସର୍ଭିସ କହିଥିଲା ଯେ, ଜି-୨୦ ଦେଶମାନଙ୍କ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ୨୦୨୦ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ୬ ମାସରେ ବହୁତ ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗ୍ରୁପ-୨୦ ରାଷ୍ଟ୍ର ସମୂହର ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର | ଦୁନିଆର ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ଜି-୨୦ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟ୍ୱିଟରରେ ଗୀତା ଗୋପୀନାଥ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଜି-୨୦ ଦେଶମାନଙ୍କ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ କରୋନାର ପ୍ରଭାବ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଛି | ଜି-୨୦ ଦେଶମାନଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନେଗେଟିଭ ଜୋନରେ ରହିପାରେ | ଏହି ସମୂହରେ ଭାରତର ଜିଡିପି ୨୫.୬ ପ୍ରତିଶତ ନେଗେଟିଭ ରହିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି |

ଆଇଏମଏଫ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀ ଗୀତା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ତାଲିକା ତ୍ରୟମାସିକ ଆଧାରିତ | ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବର୍ଷ ସହ ତୁଳନା କରାଯାଇ ପାରିବନାହିଁ | ବର୍ଷ ୨୦୨୦ର ତୃତୀୟ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଜି-୨୦ ଦେଶମାନଙ୍କ ଜିଡିପି ସୁଧୁରିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି |

   Related Posts