Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୬୬୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆକ୍ସନ : ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପରେ ୨୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||

IMDଙ୍କ ‘ନିଭାର’ ହିନ୍ଦୀ tweet updateକୁ ନେଇ ତାମିଲନାଡୁରେ ଝଡ଼, ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ଭାଷା ଲଦି ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଲୋକେ

25/11/2020 at 10:02 PM

ଚେନ୍ନାଇ ୨୫।୧୧:  ସାମୁ୍ଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର’ ଏବେ ଉପକୂଳକୁ ମୁହାଁଇଛି। ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଟ୍ୱିଟ୍‌ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲରେ ବାତ୍ୟା ସମ୍ପର୍କିତ ସୂଚନା ନିୟମିତ ଅପଡେଟ୍ କରୁଛନ୍ତି। ବାତ୍ୟା ଏବେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତ ଉପକୂଳକୁ ଆସୁଛି। ତେବେ ଆଇଏମଡି ଏ ନେଇ ଅପଲୋଡ କରିଥିବା ଏକ ହିନ୍ଦୀ ଅପଡେଟ୍‌ ଏବେ ତାମିଲନାଡୁରେ ନିଭାର ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଭୟାନକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଲୋକେ ଆଇଏମଡିଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ରି ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ତାମିଲ କିମ୍ବା ଇଂରାଜୀରେ କାହିଁକି ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ କରାଯାଉନି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ହିନ୍ଦୀକୁ ନେଇ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ପ୍ରବଳ ବିଦ୍ୱେଷ ରହିଛି। ଖାସ୍ ଏଥିଯୋଗୁ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ସାଂସଦ କନି ମୋଝୀଙ୍କୁ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ସିଆଇଏସଏଫ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ଭାରତୀୟ କି ନୁହଁ ବୋଲି ପଚାରିଦେବାରୁ ଅସ୍ୱଭାବିକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା। ଏଥିରେ ଆଇଏମଡିଙ୍କ ହିନ୍ଦୀ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ ତାମିଲ ଲୋକେ ବାତ୍ୟା କଥା ଭୁଲି ଏବେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ ପଛରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି। ତାମିଲନାଡୁ ଲୋକେ ହିନ୍ଦୀକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରଭାଷା ମାନିବାକୁ ନାରାଜ। ଯଦି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଟିକେ ବି ଏପଟସେପଟ ହୁଏ ତେବେ ତାମିଲନାଡୁ ଭାରତର କି ନା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି।

ଆଇଏମଡିଙ୍କ  ସୂଚନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ବୁଧବାର ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ହୋଇଛି। ଲୋକେ ଏହି ସୂଚନା ହୁଏତ ଇଂରାଜୀ, ତାମିଲ ଅଥବା ଫରାସୀ ଭାଷାରେ ଦେଇ ପାରନ୍ତି ହେଲେ ହିନ୍ଦୀରେ ଦୟାକରି ଲେଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ବୋଲି ନିବେଦନ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। କେହି ଜଣେ ୟୁଜର ଏଥିରେ ଆମେ ଭାରତୀୟ କି ନା ବୋଲି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛନ୍ତି। ଯାହାକି ହିନ୍ଦୀକୁ ନେଇ ତାମିଲଙ୍କ ଭାବନା ଏବେ ଚିନ୍ତାଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ତାମିଲମାନେ ମାତୃଭାଷା ସହ  ଇଂରାଜୀ ପଢିପାରନ୍ତି, ଫରାସୀ ବି ପଢି ପାରନ୍ତି ହେଲେ ହିନ୍ଦୀ ପଢିପାରୁନାହାନ୍ତି। ସେମାନେ ଜାଣିଶୁଣି ହିନ୍ଦୀକୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଲଦା ଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଭୟାନକ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ତାଣ୍ଡବ ରଚିଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଚିନ୍ତା ନ କରି ଏବେ ଭାଷା ପଛରେ ପଡିଛନ୍ତି। ଯଦି ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୀ ପଢିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଏ ତେବେ ସେମାନେ ନିଜକୁ ଭାରତୀୟ ମାନିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି।  

   Related Posts