Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ମେଡିକାଲ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆୟୁଷ ଟ୍ରେନିଂକୁ ବିରୋଧ କଲା ଆଇଏମଏ

15/07/2021 at 3:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୦୭ : ନ୍ୟାସନାଲ ମେଡିକାଲ କମିଶନ (ଏନଏମସି) ତରଫରୁ ନିକଟରେ ଇଣ୍ଟର୍ନସିପକୁ ନେଇ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ (ଆଇଏମଏ) ବିରୋଧ କରିଛି। ଆଇଏମଏ କହିଛି ଯେ ଆୟୁଷ ଏବଂ ଏହାର ଉପାଦାନଗୁଡିକ ବହୁତ ବିଶାଳ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଇଣ୍ଟର୍ନ ସେଠାରେ ଏକ ସପ୍ତାହ କାମ କରିବା ପରେ କୌଣସି ନୂଆ କୌଶଳ ଶିଖିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ ନାହିଁ। ତାଛଡା ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଏହି ମାମଲାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି।

ଡ୍ରାଫ୍ଟ ରେଗୁଲେସନ ଫର କମ୍ପଲସରି ରୋଟେଟିଙ୍ଗ ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ ୨୦୨୧ ନିୟମାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, MBBS ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆୟୁଷ ତାଲିମ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା। ଆଇଏମଏ କହିଛି ଯେ ଆଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସାରେ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ଜଣେ ଇଣ୍ଟର୍ନ ପାଇଁ ଔଷଧର ଏହି ପ୍ରଣାଳୀକୁ ବୁଝିବା ବୁଦ୍ଧିମାନ ନୁହେଁ ଯାହା ସେ ସ୍ନାତକ ସମୟରେ ଶିଖି ନାହାଁନ୍ତି। IMA କହିଛି ଯେ ଏକ ସପ୍ତାହର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୋଷ୍ଟିଂକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସଂଗଠନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିରୋଧ କରୁଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାପିତ ଆଦର୍ଶର ବିପରୀତ ଏବଂ ଅନାବଶ୍ୟକ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସଂଗଠନ ଏହାକୁ ମାଇକ୍ସୋପାଥି ଆରମ୍ଭ କରିବାର ପ୍ରୟାସ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଡ୍ରାଫ୍ଟ MBBS ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏକ ସପ୍ତାହର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି କିମ୍ବା ଆୟୁଷର କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଧାରାରେ ହେବା ଉଚିତ। NMC ଅନୁଯାୟୀ, ଆୟୁଷ ପାଇଁ ଇଣ୍ଟର୍ନ ଆୟୁର୍ବେଦ, ଯୋଗ, ସିଦ୍ଧା, ହୋମିଓପାଥି, ୟୁନାନି ମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସି ଗୋଟିଏକୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ତାଲିମ ପାଇଁ ଚୟନ କରିପାରିବେ।

ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, MBBS ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସ୍ନାତକ ସମାପ୍ତି ପରେ ୧୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୧୭ ଟି ପୋଷ୍ଟିଂ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୪ ଟି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଏବଂ ତିନୋଟି ଇଚ୍ଛାଧୀନ ଅଟେ। ଭାରତୀୟ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଣାଳୀରେ ତାଲିମ ଇଚ୍ଛାଧୀନ ବର୍ଗରେ ଅଛି। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଉପସ୍ଥାନ ନଥିଲେ, ଆବଶ୍ୟକ କ୍ଷମତାକୁ ସନ୍ତୋଷଜନକ ଭାବରେ ହାସଲ ନକରିବା ଆଦି ସ୍ଥିତିରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ର ସର୍ବନିମ୍ନ ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ।

   Related Posts