Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ : ହାଇଓ୍ୱାକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪୦ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଫେବୃଆରୀ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍ଲାଇନ୍: ଏବେ ସିନେମା ହଲ୍ରେ ବସି ପାରିବେ ୫୦%ରୁ ଅଧିକ ଦର୍ଶକ, ସଭିଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସ୍ଵିମିଂ ପୁଲ୍
  • ||
  • ଜାମିନ ସତ୍ତ୍ଵେ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବେ ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ‌
  • ||
  • ବିସିସିଆଇର ଘୋଷଣା-ଫେବୃଆରୀ ୧୮ରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ହେବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନିଲାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||

ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭିତରକନିକା ; ମାତିଛନ୍ତି କାଠ ମାଫିଆ, ପଦା ହୋଇଗଲାଣି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ

31/01/2019 at 12:36 PM

ରାଜନଗର ୩୧|୧:  ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭିତରକନିକା । ମାତିଛନ୍ତି କାଠ ମାଫିଆ । ପଦା ହୋଇଯାଉଛି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ । ବନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସରକାର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ବନ ବିଭାଗର ନାକତଳେ ଚାଲିଛି ଜଙ୍ଗଲ ଚୋରୀ । ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଭିତରକନିକା ଜଙ୍ଗଲ କତେ ସୁରକ୍ଷିତ ?

ଲୁଣା ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରକନିକା ଉପରେ କାଠ ମାଫିଆଙ୍କ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି । ମାତିଛନ୍ତି କାଠ ମାଫିଆ । ଦିନ ଦ୍ବିପ୍ରହରେ ଚାଲିଛି ବେଧଡକ ଚାଲିଛି ଜଙ୍ଗଲ ଚୋରୀ । ଏଭଳି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲା ରାଜନଗର ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଚାରିଘରିଆ ଜଙ୍ଗଲରେ ।

ସାତଭାୟା ଫରେଷ୍ଟ ଅଫିସରୁ ମାତ୍ର ଶହେ ମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ । ପଦା ହୋଇଗଲାଣି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ । ଜଙ୍ଗଲରେ ୭୨ ପ୍ରଜାତିର ବିରଳ ବୃକ୍ଷ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଜଙ୍ଗଲ କ୍ଷୟ ଉପରେ ରୋକ ନଲାଗିଲେ କୁମ୍ଭୀର, ହରିଣ ଓ ପକ୍ଷୀ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାନଚିତ୍ରରୁ ହଜିଯିବ ଭିତରକନିକା ।

ସରକାର କା ମାଲ୍ ଦରିଆ ମେ ଡାଲ୍ ନୀତିରେ ଚାଲିଛି ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷ। । ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ ପାଇଁ ସରକାର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ।ହେଲେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲର ସୁରକ୍ଷା ଏବେ ବନବିଭାଗର ଦୃଷ୍ଟି ଆଢୁଆଳରେ ରହିଛି ।

ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଫରେଷ୍ଟ ଅଫିସ ନିକଟରେ କିଭଳି ଚାଲିଛି ମାଫିଆ ରାଜ । କିଏ ଦେଉଛି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ । କାହିଁକି ଟେର ପାଉନି ବନ ବିଭାଗ ।   ନା ବନବିଭାଗ ସହିତ ମାଫିଆ ହୋଇଛି ଭିତିରି ଡିଲ୍ ।ସେପଟେ ରାଜନଗର ବନଖଣ୍ଡ ଅଧତ୍କାରୀ କହୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଖବର ନାହିଁ ।

   Related Posts