Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ନୟାଗଡ଼ରେ ବେଧଡକ ଚାଲିଛି ବେଆଇନ କ୍ରସର

20/05/2018 at 12:13 PM

ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବେଧଡକ ଚାଲିଛି ବେଆଇନ୍ କ୍ରଶର୍ । କେଉଁଠି ଆଦୌ ଅନୁମତି ନଥିବା ବଳେ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ଅନୁମତିଠାରୁ ବହୁ ଅଧିକ ପଥର ଫଟାଯାଉଛି । ଯାହାଫଳରେ ନିକଟସ୍ଥ ଗ୍ରାମବାସୀ ନାହଁନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଖଣ୍ଡପଡା ତହସିଲ୍ର ଘଣାଶାଳିଆ ନିକଟ ବରଗୁଡି ମୁଣ୍ଡିଆ ପାହାଡରେ ପଥର ଖଣି ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ବିଭୁତି ପ୍ରଧାନ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ସେ ସରକାରୀ ନିତିନିୟମକୁ ଉଲଂଘନ କରି ବହୁମାତ୍ରାରେ ମେସିନ ଲଗାଇବା ସହ ଦିନରାତି ବ୍ଲାଷ୍ଟିଙ୍ଗ କରୁଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ବ୍ଲାଷ୍ଟିଙ୍ଗର ମାତ୍ରା ଏତେ ଅଧିକ ରହିଛି ଯେ ଆଖପାଖର ଘରଗୁଡିକ ଫାଟି ଆଁ କଲାଣି । ପାହାଡର ଏକ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଜମିଗୁଡିକରେ ବଡବଡ ପଥର ଖଣ୍ଡ ପଡୁଥିବାରୁ ଚାଷୀ ଜମିକୁ ଯିବାକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ପିଲାମାନେ ସେହିବାଟ ଦେଇ ସ୍କୁଲ ଯିବାକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଧୁଳି ପ୍ରଦୁଷଣରେ ଘଣାଶାଳିଆ , ଭ୍ରମରବରପ୍ରସାଦ , ରତନପୁର , ରାଜକିଆରୀ , ସିଧାମୁଳା , କନାସିଂ ଆଦି ୧୦ ଗଁ।ର ଲୋକମାନେ ବହୁ ରୋଗରେ ପଡୁଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ପାହାଡରେ ଥିବା ଜଙ୍ଗଲ ଶ୍ରୀହିନ ହୋଇଯାଉଥିବା ବଳେ ବର୍ଷ।ରେ ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରୁ ମୋରମ ପଥରଗୁଣ୍ଡ ଆଦି ବୋହିଆସି ଆଖପାଖର ଚାଷଜମି ଗୁଡିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲାଣି । ଏନେଇ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବହୁବାର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଛ’ି , ହଲେ ପ୍ରଶାସନ ତଦ’ କରିବା କହି ଚୁପ୍ ବସିପଡୁଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି ।
ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଗତ ୧୫ ଦିନ ତଳେ ପ୍ରଶାସନ ପଥରଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରିକରି ନାଲିପତାକା ପୋତିଥିଲା । ହଲେ ନିଲାମଧାରୀ ଏହାକୁ ଖାତିରନକରି ରାତିରେ ପଥର ଫୁଟାଉଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଲ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଦାୟୀତ୍ବରେ ଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ଜଣାଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଅଭିଯୋଗ ପାଇବାପରେ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ଅଧିକାରୀ ଖଣ୍ଡପଡା ତହସିଲଦାର୍ ଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦଶେ ଦେଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

   Related Posts