Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

ବରଗଡ ବିଷ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ : ବରଗଡରେ ବେଧଡକ ଚାଲିଛି କୀଟନାଶକ କାରବାର, କମ୍ପାନୀ ମାଲାମାଲ

17/09/2019 at 2:31 PM

ବରଗଡ ୧୭।୯: ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଏକ ଚାଷୀ ବହୁଳ ଜିଲ୍ଲା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଭଣ୍ଡାଇ ଏବେ କୀଟନାଶକ କମ୍ପାନୀମ।ନେ ଖୁବ ମଲେମାଲ ହେଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ନକଲି କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବସାୟକୁ ନେଇ । ବାରମ୍ବାର ଏନେଇ ଅନେକ ଚାଷୀ ଓ ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଥିଲେ ହେଁ ପ୍ରଶାସନ ବହୁଦିନ ନିରବ ପରେ ପରାକ୍ବେଟ୍ କୀଟନାଶକ ଔଷଧ ପାଇଁ ବୁର୍ଲା ବଡ଼ମେଡିକାଲରେ ଡାକ୍ତର ରାମଚନ୍ଦ।ନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ପରେ ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା କୃଷିବିଭାଗର ଚେତା ପଶିଛି ।

ଆଜି ଜିଲ୍ଲା କୃଷି ବିଭାଗର କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଦୀନବନ୍ଧୁ ଗାନ୍ଧୀ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍ ଗଠନ କରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲେ । ନକଲି କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ବିନା ପଞ୍ଜୀକୃତ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ଓ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା ଏହି ଟିମ୍ । ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ଔଷଧ ଆଣି ଘରେ ପ୍ୟାକିଂ କରି ବଜାରରେ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛନ୍ତି ଏମାନେ । କମ୍ପୋଜିସନ ଅମାନ ନାଁ ଓ ଦର ଅଲଗା ଅଲଗା, କେଉଁ ରାସାୟନିକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ତାର ନାଁ ଠିକଣା ବା ପରିମାଣ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଉନାହିଁ । ବୋତଲ ଓ ଡବାରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବଡ଼ଗଡ଼ ଠିକଣା ଥିବା ବେଳେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଫୋନ୍ ଲାଗୁନାହିଁ ।

ସେହିପରି ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ନାହିଁ, ଚାଲାଣ ନାହିଁ, ସୋର୍ସ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ନାହିଁ, ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଅନୁମତି ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ନାହିଁ, ଔଷଧ କ୍ରୟ  ବିଲ୍ ନାହିଁ କି ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ କି ଦୋକାନୀମାନଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିଥିବା ବିଲ୍ ଅଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ  ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକରେ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ଦୋକାନୀ ଓ ସିଧାସଳଖ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି କୀଟନାଶକ ଚଢା ଦରରେ ଦେଇ ବେଶ୍ ଲାଭବାନ ହେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ ପରେ କୃଷି ବିଭାଗ ପ୍ରଫୁଲ, ବାବା, ହାଇପାୱାର ସୁରକ୍ଷା, ଧମାକା ସୁପର, ଜବରଦସ୍ତ, ପରି ନକଲି  ଭିଟାମିନ ଔଷଧର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି ।  ଦୋଷୀ  ବିରୋଧରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts