Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ପାହାଡ ଖୋଳା- ସରକାରୀ ବାବୁ ଓ ମାଫିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧୁ ଚନ୍ଦ୍ରିକା ଅଭିଯୋଗ, ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଧର୍ମୀୟ ଭାବନାକୁ କୁଠାରଘାତ

28/09/2019 at 5:40 PM

ବଲାଙ୍ଗିର –   ବଲାଙ୍ଗିର ସଇଁନ୍ତଳା ବିବିନା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଧର୍ମୀୟ ଭାବନାକୁ ବେଖାତିର କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ।  ଖୁଲମଖୁଲା ଚାଲିଛି ଚିତାଡୁଙ୍ଗୁରି ପାହାଡ଼ ଖୋଳା । ଏହାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଭିତରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । ତେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହି ପାହାଡ଼ ଖୋଳା ପାଇଁ  ପ୍ରଶାସନ,  ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ କେହି କିଛି ଜାଣିନହାନ୍ତି  । ନ୍ୟୁଜ୍ 7ର ଅନୁସନ୍ଧାନ ମୂଳକ ଖବରରେ  ବାବୁ ଓ ମାଫିଆଙ୍କ ଭିତରର ସଲାସୁତରା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ।

ସ୍ପଷ୍ଟ ଦିବାଲୋକରେ ଚାଲିଛି ପାହାଡ଼ ଖୋଳା ।  ପ୍ରଶାସନ ଆଖିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଗେଞ୍ଜି ଜେସିବି ଲଗାଇ ଚାଲିଛି ପୁରା କାରବାର । ହେଲେ ନା  ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପାଖରେ ଖବର ଅଛି  ନା ଅନୁମତି ଦେଇଛି ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ । ବଲାଙ୍ଗିର  ସଇଁନ୍ତଳା ବିବିନା ଗାଁ ନିକଟରେ ଥିବା ଚିତାଡୁଙ୍ଗୁରି ପାହାଡ଼କୁ ବେଧଡ଼କ ଖୋଳା ଚାଲିଛି ।

ଏଇ ପାହାଡ଼ରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସ୍ଥାନୀୟ ଆଦିବାସୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପାରମ୍ପରିକ ପୂଜା କରିଆସୁଛନ୍ତି । ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଧର୍ମୀୟ ଭାବନାକୁ ଖାତିର  ନାହିଁ । ବାବୁଙ୍କ ପ୍ରୋତ୍ସାହନରେ ମାଫିଆମାନେ ଦିନ ଦିପହରେ ପାହାଡ଼ ଖୋଳୁଥିବାରୁ ତାତିଛନ୍ତି ଆଦିବାସୀ ।

 ନ୍ୟୁଜ7 ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଠାରୁ ଖବର ପାଇବା ପରେ  ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଆରଆଇଙ୍କୁ ଅତିରକ୍ତ ତହସିଲଦାର ପଠାଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରେ ଥିବା ପାହାଡ଼କୁ  କିଏ ଖୋଳୁଛି, ତାହା ଆଇନସଂଗତ କି ବେଆଇନ୍ ସେକଥା କିନ୍ତୁ ବାବୁଙ୍କୁ  ଜଣା ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  ।

ସ୍ପଷ୍ଟ ଦିବାଲୋକରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ପାହଡରୁ ମାଫିଆମାନେ ଖୋଳୁଥିବା ବେଳେ ସରକାରୀ ବାବୁ ଏ ବିଷୟରେ ଜାଣି ନ ଥିବା କହୁଛନ୍ତି । ଚେଇଁ ଶୋଇଥିବା ଯିଏ ତାକୁ ଉଠାଇବ କିଏ ପରି ପରିସ୍ଥିତି ଏଠାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  । ଏପରି ପରିବେଶ ମାଫିଆମାନଙ୍କୁ ବେଆଇନ ପାହାଡ ଖୋଳା ପାଇଁ ବେଶ୍‌ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

   Related Posts