Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨ଶହ ଅତିକ୍ରମ କଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୭୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭୭୮୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||

ନୀଳଗିରିରେ ବେଧଡକ ଚାଲିଛି ଚୋରା ମଦ ଚାଲାଣ, ପୋଲିସ ଓ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ସାଜିଛନ୍ତି ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା

19/09/2020 at 1:05 PM

ନୀଳଗିରି ୧୯।୯: ନୀଳଗିରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଚୋରା ମଦ କାରବାର ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି। ସ୍ପଷ୍ଟ ଦିବାଲୋକରେ ଚୋରା ମଦ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଓ ପୋଲିସ ବିଭାଗ ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଛି। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରି ଏକ ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଅଞ୍ଚଳ। ପାହାଡ଼, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ନଈ ଥିବାରୁ ଏହି ସୁଯୋଗରେ ମଦ ମାଫିଆମାନେ ଦେଶୀ ମଦ ରାନ୍ଧି ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସିଆଡ଼ିମାଳ ପଂଚାୟତ କୂଳଡ଼ିହା ପାଦ ଦେଶରେ ଥିବା ବୁଗାଳିବନ୍ଧ ଅଂଚଳରେ ଚୋରା ମଦ ଭାଟିରେ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ମହୁଲ ପୋଚ, ଗୁଡଚିନି ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇ ଦେଶୀ ମଦ ରନ୍ଧାଯାଉଥିବା ନଜରକୁ ଆସିଥିଲା। ଏହି ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଚାପର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ତିନି ଦିନ ପରେ ଚଢ଼ାଉ ହୋଇଥିଲା । ସେତବେଳକୁ ମଦ ବେପାରୀମାନେ ମଦ ରନ୍ଧା ସାମଗ୍ରୀ ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଦେଇଥିଲେ। ଏନେଇ ଅବକାରୀ ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ସନ୍ଦେହ ଘେରକୁ ଆସିଥିଲା।

ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମଦ ବେପାରୀ ପୁଣି ସକ୍ରିୟ ହୋଇଉଠିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସେହପରି ପୁନଦାଳ ଓ ରାଧାକିଶୋରପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୋରା ମଦ ଭାଟି ହୋଇ ମଦ ରନ୍ଧାଯାଉଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବଣସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ କୁଳଡିହା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ପାଦ ଦେଶରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ମଦ ଭାଟି ରହିଛି। ସୋନ ନଦୀ ଓ ଟାଙ୍ଗଣା ନଦୀ କୂଳ ନିଛାଟିଆ ସ୍ଥାନରେ ଦେଶୀ ମଦ ରନ୍ଧାଯାଉଛି। ଦେଶୀ ମଦକୁ ଟିଉବ ଭିତରେ ଭର୍ତି କରି ସ୍ପଷ୍ଟ ଦିବାଲୋକରେ ବାଇକ ଓ ଚାରି ଚକିଆ ଯାନରେ ବିଭିନ୍ନ ଗାଁକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି।

ତେବେ ଚୋରା ମଦ କାରବାର ରୋକିବାକୁ ନୀଳଗିରିରେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଖାଲି ନାଁକୁ ମାତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ବଡ଼ବଡ଼ ବେପାରୀଙ୍କୁ ନଧରି ଗାଁଗହଳିରେ ବିକ୍ରିକରୁଥିବା ବେପାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ୫ ଲିଟର, ୧୦ ଲିଟର ମଦ ଧରି କେଶ୍ ବୃଦ୍ଧିକରି ଉପରିସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ  କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ।

ସେହିପରି ପୋଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ବରହମପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନରେ ବାଇକ ଯୋଗେ ମଦ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ କିପରି ଜାଣି ପାରୁନାହିଁ ଏନେଇ ସନ୍ଦେହ ଉପୁଜୁଛି। ମଦ ପିଇ ଗାଁଗହଳିରେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଛୋଟ ବଡ଼ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହେବା ସହ ପାରିବାରିକ କଳହ ହେଉଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ତେବେ ନୀଳଗିରି ଅବକାରୀ ଓଆଇସି ଲକ୍ଷସାଧବ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଚୋରା ମଦଭାଟି ଉପରେ ଖବର ପାଇ ଚଢ଼ାଉ କରିଛନ୍ତି। କାଁ ଭାଁ ବେପାରୀ ଖସିଯାଉଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ନୀଳଗିରି ଏବେ ଚୋରା କାରବାରର ହବ୍ ପାଲଟିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଉପରେ ଆଉ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଭରଷା ନଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ବାଡ଼ ଗଠନ କରି ମଦଭାଟି ଓ ଗଛିତ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରିବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହେଉଛି।

   Related Posts