Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

IIT ଖଡଗପୁର କୋଭିଡ୍-୧୯ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ପୋର୍ଟେବଲ ଡିଭାଇସ୍, ଟେଷ୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ୪୦୦ ଟଙ୍କା

25/07/2020 at 9:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୦୭: କରୋନା ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟରେ ଭାକସିନ୍ ଲାଗି ସାରା ବିଶ୍ଵର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ ସଂଖ୍ୟା କେମିତି ବଢାଯାଇ ପାରିବ ସେହି ଦିଗରେ  ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଦୌଗିକି ସଂସ୍ଥା(ଆଇଆଇଟି) ଖଗଡପୁର ଦାବି କରିଛି ଯେ, ସେ ଏମିତି ଏକ ଏକ ସରଳ ପୋର୍ଟେବଲ ଡିଭାଇସ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଯାହା ଜରିଆରେ  କୋଭିଡ୍-୧୯ର ରାପିଡ୍ ନମୂନା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇ ପାରିବ।

୨୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଥିବା ଏହି ଡିଭାଇସ୍ ତାପମାତ୍ର ନିର୍ଗତ କରି ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରି ରଖିବା ସହ କରୋନା ରିପୋର୍ଟର ଫଳାଫଳ କେଇ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ। ଏଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟେଷ୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ୪୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରଟି-ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷଣ ତୂଳନାରେ ଏହା ପାଞ୍ଚରୁ ଛଅ ଗୁଣା ଶସ୍ତା ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଶନିବାର ଏକ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସରେ ମେକାନିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ସୁମନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏବଂ ଏହି ଉପକରଣର ବିକାଶ କରିଥିବା ଦଳର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଡିଭାଇସରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରି-ପ୍ରୋଗ୍ରାମେଡ୍ ଟେଷ୍ଟରେ ଏହି ଉପକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହାର ଏକ ମାଇକ୍ରୋଫ୍ଲୁଇଡିକ୍ କାଗଜ ଆଧାରିତ ଚିହ୍ନଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି। କାଗଜର ରଙ୍ଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବ ଯେ ଏକ ନମୁନା ସକରାତ୍ମକ କିମ୍ବା ନକାରାତ୍ମକ। ”

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣର ମୂଲ୍ୟ କମ ଥିବା ପଛର କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି, ଲ୍ୟାବ ଭିତରେ ବ୍ୟବହୃତ PCR ମେସିନ୍ ଗୁଡିକରେ ଜଟିଳ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଏବଂ ଥର୍ମାଲ୍ ସାଇକ୍ଲିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଛି ଯାହାର ମେସିନ୍ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଥାଏ। ମାତ୍ର ଆମ ଡିଭାଇସରେ ତାପମାତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଯାଞ୍ଚ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବଦଳାଯାଇଛି।

   Related Posts