Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ: ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୦୪୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବଢୁଛି ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ : ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୧୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୫ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ, ତଥାପି ଆସିନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ସମୟ, ସତର୍କତାର ମନ୍ତ୍ର ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା
  • ||
  • +୩ ରେ ସାମିଲ ହେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କୋର୍ସ, ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ପୁଅ ଓ ଝିଅକୁ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ମାରିଦେଲେ, ବାପା ଓ ମା’ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ’ ଅବସରରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଆଉ ୨ଟି ଓଡିଆ ଭଜନ- ‘ବଡଦାଣ୍ଡ କାନ୍ଦେ କଇଁକଇଁ’ ଓ ‘ଏତେ ଅଭିମାନ କିଆଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ : କ୍ଲିନ୍ ସ୍ୱିପ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଲଢିବ ଘରୋଇ ଦଳ
  • ||
  • ଗଜପତି : ଖୋଲିବ କି ACFO ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ : କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ଚାଲିଛି ଜେରା
  • ||

IIT ଖଡଗପୁର କୋଭିଡ୍-୧୯ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ପୋର୍ଟେବଲ ଡିଭାଇସ୍, ଟେଷ୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ୪୦୦ ଟଙ୍କା

25/07/2020 at 9:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୦୭: କରୋନା ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟରେ ଭାକସିନ୍ ଲାଗି ସାରା ବିଶ୍ଵର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ ସଂଖ୍ୟା କେମିତି ବଢାଯାଇ ପାରିବ ସେହି ଦିଗରେ  ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଦୌଗିକି ସଂସ୍ଥା(ଆଇଆଇଟି) ଖଗଡପୁର ଦାବି କରିଛି ଯେ, ସେ ଏମିତି ଏକ ଏକ ସରଳ ପୋର୍ଟେବଲ ଡିଭାଇସ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଯାହା ଜରିଆରେ  କୋଭିଡ୍-୧୯ର ରାପିଡ୍ ନମୂନା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇ ପାରିବ।

୨୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଥିବା ଏହି ଡିଭାଇସ୍ ତାପମାତ୍ର ନିର୍ଗତ କରି ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରି ରଖିବା ସହ କରୋନା ରିପୋର୍ଟର ଫଳାଫଳ କେଇ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ। ଏଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟେଷ୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ୪୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରଟି-ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷଣ ତୂଳନାରେ ଏହା ପାଞ୍ଚରୁ ଛଅ ଗୁଣା ଶସ୍ତା ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଶନିବାର ଏକ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସରେ ମେକାନିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ସୁମନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏବଂ ଏହି ଉପକରଣର ବିକାଶ କରିଥିବା ଦଳର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଡିଭାଇସରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରି-ପ୍ରୋଗ୍ରାମେଡ୍ ଟେଷ୍ଟରେ ଏହି ଉପକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହାର ଏକ ମାଇକ୍ରୋଫ୍ଲୁଇଡିକ୍ କାଗଜ ଆଧାରିତ ଚିହ୍ନଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି। କାଗଜର ରଙ୍ଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବ ଯେ ଏକ ନମୁନା ସକରାତ୍ମକ କିମ୍ବା ନକାରାତ୍ମକ। ”

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣର ମୂଲ୍ୟ କମ ଥିବା ପଛର କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି, ଲ୍ୟାବ ଭିତରେ ବ୍ୟବହୃତ PCR ମେସିନ୍ ଗୁଡିକରେ ଜଟିଳ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଏବଂ ଥର୍ମାଲ୍ ସାଇକ୍ଲିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଛି ଯାହାର ମେସିନ୍ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଥାଏ। ମାତ୍ର ଆମ ଡିଭାଇସରେ ତାପମାତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଯାଞ୍ଚ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବଦଳାଯାଇଛି।

   Related Posts