Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଗବେଷକଙ୍କ ମତ, ଅଶ୍ଵଗନ୍ଧା କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ଉପାଦେୟ ହୋଇପାରେ

19/05/2020 at 3:45 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୯/୦୫ : ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ କରୋନା ଔଷଧ ଓ ଟୀକା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଗବେଷଣା କରୁଛନ୍ତି | ଭ୍ୟାକସିନକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ଗବେଷଣା ଓ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲର ମଧ୍ୟ ସକାରାତ୍ମକ ପରିଣତି ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି | ଅପରପକ୍ଷରେ ପୂର୍ବରୁ ଉପଲବ୍ଧ ଔଷଧ ଓ ଔଷଧୀୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ଭାବନା ଖୋଜା ଯାଉଛି | ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଭଲ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଗୁଣରେ ଭରପୁର ଔଷଧି ଅଶ୍ଵଗନ୍ଧା କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ଚିକିତ୍ସାରେ ଲାଭଦାୟୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ |

ଦିଲ୍ଲୀ ଆଇଆଇଟି ଓ ଜାପାନର ଏକ ପ୍ରଦ୍ୟୋଗିକ ସଂସ୍ଥା ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅଶ୍ଵଗନ୍ଧା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଔଷଧ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ | ଗବେଷକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଶ୍ଵଗନ୍ଧା ଓ ଏବଂ ପ୍ରୋପୋଲିସରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ଔଷଧୀୟ କ୍ଷମତା ରହିଛି | ଦିଲ୍ଲୀ ଆଇଆଇଟିର ଜୈବ ପ୍ରଦ୍ୟୋଗିକ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ଡ.ସୁନ୍ଦରଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଗବେଷକଙ୍କ ଟିମରେ ସାମିଲ ଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକମନେ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଅଶ୍ଵଗନ୍ଧାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ |

Ashwagandha superfood powder and root on cutting board on wooden table from above. Adaptogen.

ଭାଇରସର ପ୍ରତିକୃତି ତିଆରି କରିବାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ମୁଖ୍ୟ ସାର୍ଶ- କୋଭିଡ-୧୯ ଏଞ୍ଜାଇମକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଲକ୍ଷଣ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି | ଡ.ସୁନ୍ଦର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନୁସନ୍ଧାନର ପରିଣାମ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଧ ଔଷଧୀୟ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ସମୟ ଏବଂ ପରିଶ୍ରମକୁ ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବ | ଏହାସହ କରୋନା ମହାମାରୀ ପ୍ରବନ୍ଧନରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ |

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରୟୋଗଶାଳାରେ ଅଶ୍ଵଗନ୍ଧା ଓ ପ୍ରୋପୋଲିସର ଆହୁରି ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସକ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବ ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି | ତେବେ ଔଷଧ ବିକଶିତ କରିବ ପାଇଁ ଆହୁରି କିଛି ସମୟ ଲାଗିପାରେ ବୋଲି ଡ.ସୁନ୍ଦର କହିଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଶ୍ଵଗନ୍ଧା ପ୍ରୋପୋଲିସ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ |

ଦିଲ୍ଲୀ ଆଇଆଇଟି ସହ ଜାପାନର ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଆଡଭାନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଏଆଇଏସଟି) ଏହା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିଛନ୍ତି | ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିର୍ଦେଶକ୍ରମେ ଅନ୍ୟ ଔଷଧୀୟ ସହ ଅଶ୍ଵଗନ୍ଧାରେ କରୋନା ବିରୋଧୀ ଗୁଣ ବାହାର କରିବାରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ହେଉଛି |

   Related Posts