Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

କରୋନାରେ ଦୁନିଆ ଥର ହର: ଏମିତି ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଯେଉଁମାନେ କୋଭିଡ ୧୯କୁ ନେଇ ଅଛନ୍ତି ବେଫିକର

1/04/2020 at 3:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧।୦୪: ସମଗ୍ର ଦୁନିଆ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ପ୍ରକୋପରେ ପଙ୍ଗୁ ହୋଇ ସାରିଲାଣି। କରୋନା ୩୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲାଣି। ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ୭ ଲକ୍ଷ ଟପି ସାରିଛି। ବିଶ୍ଵର ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ଆତଙ୍କ କମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ। ଏହା ସତ୍ଵେ ବି କେତେକ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିଶ୍ଵର କେଉଁ କେଉଁ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରାଧ୍ୟକ୍ଷ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି ଅଣଦେଖା।

ଜେୟାରେ ବୋଲସୋନାରୋ

ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜାୟର ବୋଲସନାରୋ COVID-19 କୁ “ଟିକେ ଫ୍ଲୁ” ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯଦିଓ ତାଙ୍କ ପ୍ରେସ ସଚିବ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସେ କେବଳ ସେହିଠାରେ ଅଟକି ନଥିଲେ, ସେ ମହାମାରୀକୁ “ଓଭର-ରେଟେଡ୍” ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏକ ଜନ ସମ୍ବୋଧନରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ବିଶ୍ଵର ନେତାମାନେ କରୋନାଭାଇରସ ସହ ବଡ ଡିଲ୍ କରି  ଜନତାଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରୁଛନ୍ତି।

ଆଣ୍ଡ୍ରେସ୍ ମାନୁଏଲ୍ ଲୋପେଜ୍ ଓବ୍ରାଡୋର

ମେକ୍ସିକୋ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଣ୍ଡ୍ରେସ୍ ମାନୁଏଲ୍ ଲୋପେଜ୍ ଓବ୍ରାଡୋର ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଖାରଜ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି  କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଏକ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ, ‘ତୁମେ କାହାକୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ହେବ ନାହିଁ।

ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ଏବଂ ସେଲ୍‌ଫ କ୍ଵାରେନଟାଇନରେ ରହିବାକୁ କହିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେ ଏକ ଭିଡିଓ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଖାଇବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ।

 ଲୁଇସ୍ ମିଗୁଏଲ୍ ବାରବୋସା

ମେକ୍ସିକୋର ପୁଏବଲା ରାଜ୍ୟପାଳ ଲୁଇସ୍ ମିଗୁଏଲ୍ ବାରବୋସା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ଜୀବାଣୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ଗରିବ ଲୋକମାନେ କୋଭିଡ -19ର  ପ୍ରତିରୋଧକାରୀ। ଏହା ସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ଡାନିଏଲ୍ ଓର୍ଟେଗା

ନିକାରାଗୁଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ବଡ଼ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଦେଶର ସୀମା ଖୋଲା ରହିଛି।

ସେ ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲଗାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଓର୍ଟେଗା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଘର କବାଟକୁ ଯାଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ହାତ ଧୋଇବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରୋଜାରିଓ ମୁରିଲୋ, ଯିଏକି ଦେଶର ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଧର୍ମ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଲୁକାଶେଙ୍କୋ

ବେଲାରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଲୁକାଶେଙ୍କୋ କରୋନାକୁ ପରିହାସ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ସେ ‘ପାନିକ୍’ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ସେ COVID-19 ର ପ୍ରତିକାର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ  ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସହ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

” କରୋନା ଭାଇରସ ନେଇ ଦୁନିଆ ପାଗଳ ହୋଇଯାଇଛି। ଭୋଡକା ପିଅନ୍ତୁ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ଏବଂ ସଉନା ଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ସହଜରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts