Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

କରୋନାରେ ଦୁନିଆ ଥର ହର: ଏମିତି ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଯେଉଁମାନେ କୋଭିଡ ୧୯କୁ ନେଇ ଅଛନ୍ତି ବେଫିକର

1/04/2020 at 3:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧।୦୪: ସମଗ୍ର ଦୁନିଆ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ପ୍ରକୋପରେ ପଙ୍ଗୁ ହୋଇ ସାରିଲାଣି। କରୋନା ୩୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲାଣି। ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ୭ ଲକ୍ଷ ଟପି ସାରିଛି। ବିଶ୍ଵର ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ଆତଙ୍କ କମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ। ଏହା ସତ୍ଵେ ବି କେତେକ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିଶ୍ଵର କେଉଁ କେଉଁ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରାଧ୍ୟକ୍ଷ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି ଅଣଦେଖା।

ଜେୟାରେ ବୋଲସୋନାରୋ

ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜାୟର ବୋଲସନାରୋ COVID-19 କୁ “ଟିକେ ଫ୍ଲୁ” ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯଦିଓ ତାଙ୍କ ପ୍ରେସ ସଚିବ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସେ କେବଳ ସେହିଠାରେ ଅଟକି ନଥିଲେ, ସେ ମହାମାରୀକୁ “ଓଭର-ରେଟେଡ୍” ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏକ ଜନ ସମ୍ବୋଧନରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ବିଶ୍ଵର ନେତାମାନେ କରୋନାଭାଇରସ ସହ ବଡ ଡିଲ୍ କରି  ଜନତାଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରୁଛନ୍ତି।

ଆଣ୍ଡ୍ରେସ୍ ମାନୁଏଲ୍ ଲୋପେଜ୍ ଓବ୍ରାଡୋର

ମେକ୍ସିକୋ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଣ୍ଡ୍ରେସ୍ ମାନୁଏଲ୍ ଲୋପେଜ୍ ଓବ୍ରାଡୋର ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଖାରଜ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି  କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଏକ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ, ‘ତୁମେ କାହାକୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ହେବ ନାହିଁ।

ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ଏବଂ ସେଲ୍‌ଫ କ୍ଵାରେନଟାଇନରେ ରହିବାକୁ କହିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେ ଏକ ଭିଡିଓ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଖାଇବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ।

 ଲୁଇସ୍ ମିଗୁଏଲ୍ ବାରବୋସା

ମେକ୍ସିକୋର ପୁଏବଲା ରାଜ୍ୟପାଳ ଲୁଇସ୍ ମିଗୁଏଲ୍ ବାରବୋସା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ଜୀବାଣୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ଗରିବ ଲୋକମାନେ କୋଭିଡ -19ର  ପ୍ରତିରୋଧକାରୀ। ଏହା ସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ଡାନିଏଲ୍ ଓର୍ଟେଗା

ନିକାରାଗୁଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ବଡ଼ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଦେଶର ସୀମା ଖୋଲା ରହିଛି।

ସେ ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲଗାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଓର୍ଟେଗା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଘର କବାଟକୁ ଯାଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ହାତ ଧୋଇବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରୋଜାରିଓ ମୁରିଲୋ, ଯିଏକି ଦେଶର ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଧର୍ମ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଲୁକାଶେଙ୍କୋ

ବେଲାରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଲୁକାଶେଙ୍କୋ କରୋନାକୁ ପରିହାସ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ସେ ‘ପାନିକ୍’ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ସେ COVID-19 ର ପ୍ରତିକାର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ  ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସହ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

” କରୋନା ଭାଇରସ ନେଇ ଦୁନିଆ ପାଗଳ ହୋଇଯାଇଛି। ଭୋଡକା ପିଅନ୍ତୁ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ଏବଂ ସଉନା ଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ସହଜରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts