Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

CNG ଏବଂ PNG ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ହେଲା ନୂଆ ଦର

3/04/2020 at 7:52 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩।୪: ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ଗ୍ୟାସ୍ ଯୋଗାଣ କମ୍ପାନୀ ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରସ୍ଥ ଗ୍ୟାସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ଆଇଜିଏଲ) ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ଶସ୍ତା ହେବା ଯୋଗୁଁ ସିଏନଜି ଏବଂ ପିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ସିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୩.୨୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି, ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୬ ଟାରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୪୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ସିଏନଜି ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ଯେତେବେଳେ କି ନୋଏଡାର ସିଏନଜି ୩.୬୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଠାରେ ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପାଇଁ ୪୭.୭୫ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ ସିଏନଜି ମୁଜାଫରନଗରରେ ୫୬.୬୫, କର୍ଣ୍ଣଲରେ ୪୯.୮୫ ଏବଂ ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ ୫୪.୧୫ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ମିଲିବ ।

ବାସ୍ତବରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସର ବିକ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟକୁ ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୦୧୪ରେ ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ୍ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଫର୍ମୁଲା ଆଧାରିତ ହେବା ପରେ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଖସି ଆସିଛି।

ଏହାପରେ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଗ୍ୟାସ୍ ଯୋଗାଣ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଶୀଘ୍ର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଅବଶ୍ୟ ଏହାଦ୍ବାରା ଓଏନଜିସି ପରି ଗ୍ୟାସ୍ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ରାଜସ୍ବରେ ବ୍ୟାପକ ହ୍ରାସ ଘଟିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅପ୍ରେଲ ୧ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥାଏ । ଅପ୍ରେଲ ୧ରେ ମୂଲ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା ପରେ ଏହି ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ର ବ୍ୟବହାର ସାର ଏବଂ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

   Related Posts