Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

CNG ଏବଂ PNG ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ହେଲା ନୂଆ ଦର

3/04/2020 at 7:52 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩।୪: ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ଗ୍ୟାସ୍ ଯୋଗାଣ କମ୍ପାନୀ ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରସ୍ଥ ଗ୍ୟାସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ଆଇଜିଏଲ) ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ଶସ୍ତା ହେବା ଯୋଗୁଁ ସିଏନଜି ଏବଂ ପିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ସିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୩.୨୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି, ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୬ ଟାରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୪୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ସିଏନଜି ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ଯେତେବେଳେ କି ନୋଏଡାର ସିଏନଜି ୩.୬୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଠାରେ ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପାଇଁ ୪୭.୭୫ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ ସିଏନଜି ମୁଜାଫରନଗରରେ ୫୬.୬୫, କର୍ଣ୍ଣଲରେ ୪୯.୮୫ ଏବଂ ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ ୫୪.୧୫ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ମିଲିବ ।

ବାସ୍ତବରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସର ବିକ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟକୁ ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୦୧୪ରେ ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ୍ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଫର୍ମୁଲା ଆଧାରିତ ହେବା ପରେ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଖସି ଆସିଛି।

ଏହାପରେ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଗ୍ୟାସ୍ ଯୋଗାଣ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଶୀଘ୍ର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଅବଶ୍ୟ ଏହାଦ୍ବାରା ଓଏନଜିସି ପରି ଗ୍ୟାସ୍ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ରାଜସ୍ବରେ ବ୍ୟାପକ ହ୍ରାସ ଘଟିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅପ୍ରେଲ ୧ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥାଏ । ଅପ୍ରେଲ ୧ରେ ମୂଲ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା ପରେ ଏହି ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ର ବ୍ୟବହାର ସାର ଏବଂ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

   Related Posts