Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||

୮ଘଣ୍ଟା ବିଶ୍ରାମ ନେବାପରେ ମଧ୍ୟ ସକାଳେ ଥକ୍କା ଲାଗୁଛି କି : ହୋଇପାରେ ଏହି ୩ଟି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ

14/03/2019 at 3:35 PM

ବର୍ତ୍ତମାନ ମଣିଷ ନିଜ କର୍ମମୟ ଜୀବନରେ ଏତେମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ସେ ନିଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଟିକେ ବି ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହିଁ। ନିଜ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନଶୈଳୀ କାରଣରୁ ଲୋକେ ଠିକଭାବେ ଶୋଇପାରୁନାହାନ୍ତି କି ଖାଇପାରୁନାହାନ୍ତି। ଯାହା ଫଳରେ ଶରୀରରୁ ଥକ୍କାପଣ ଯାଉନାହିଁ। ଅଧିକାଂଶ ଥର ଏହି କର୍ମମୟ ଜୀବନରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଦ ଶୋଇଲେ ମଧ୍ୟ ଥକ୍କାପଣ ଶରୀରରୁ ଯାଉନାହିଁ ଏବଂ ଅଳସୁଆ ଲାଗୁଛି। ଏହା ପଛରେ ବି କାରଣ ରହିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

୧.ଥାଇରଏଡ଼ : ବର୍ତ୍ତମାନ ଥାଇରଏଡ଼ ଏକ ଏପରି ରୋଗ ଯାହା ଦ୍ରୃତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଥାଇରଏଡ଼ ଗ୍ରନ୍ଥି ଯାହା ବେକର ସମ୍ମୁଖ ଭାଗରେ ରହିଥାଏ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ବେକରେ ଟାଇର ଗଣ୍ଠି ଆକାରର ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥି ହରମୋନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଥାଇରଏଡ଼ ଗ୍ରନ୍ଥିର ଗତିବିଧି ଅଧିକ ହରମୋନ ସ୍ରାବ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାଏ  ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ହାଇପର ଥାଇରଏଡ଼ଜିମ୍ କୁହାଯାଏ। ହାଇପର ଥାଇରଏଡ଼ଜିମ୍ ଏକ ଏପରି ସ୍ଥିତି ଯାହା ଶରୀରର ପାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମନ୍ଥର କରିଦେଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ପରେ ମଧ୍ୟ ଥକ୍କାପଣ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ।

୨.ଆନିମିଆ : ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏନିମିଆ ରୋଗ ଦ୍ରୃତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପି ଚାଲିଛି। ଖାସ୍ କରି ମହିଳା ଏନିମିଆ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ଶରୀରରେ ନିଦ ଏବଂ ଶକ୍ତିର ଅଭାବର  ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଏନିମିଆ। ଏନିମିଆରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଲାଲ ରକ୍ତ କୋଶିକାର ଉପସ୍ଥିତିର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ନିଃଶ୍ବାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ।

୩. ମଧୁମେହ : ମଧୁମେହ ଏକ ଏପରି ରୋଗ ଯାହା ମନୁଷ୍ୟକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଶୀଭୂତ କରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଶରୀର ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ମଧୁମେହ ଆପଣଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନକୁ ପ୍ରତିକୂଳ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଟାଇପ ଟୁ ଡାଇବେଟିସ୍ ରୋଗୀ ଏହି ରକ୍ତକୁ ନିଜ ରକ୍ତରେ ଠିକ୍ ଭାବେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ଉପଯୋଗ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ଥକ୍କାପଣ ଲାଗିଥାଏ।

   Related Posts