Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗ୍ରୋସରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଗାଡିରେ ଥିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୨ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ
  • ||
  • ପଦ୍ମ ସମ୍ମାନ ଘୋଷଣା: ୩ଟି ବର୍ଗରେ ମୋଟ ୧୧୯ ଜଣ ପାଇବେ ସମ୍ମାନ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଡେ’ରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଚଲୋ: ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକ ଦେଲେ ଡାକରା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲେଣି କୁଲଡିହା ହାତୀପଲ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ବାଇକ୍ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଧାନ ଡୋଲି ଓଲଟିପଡି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||

୮ଘଣ୍ଟା ବିଶ୍ରାମ ନେବାପରେ ମଧ୍ୟ ସକାଳେ ଥକ୍କା ଲାଗୁଛି କି : ହୋଇପାରେ ଏହି ୩ଟି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ

14/03/2019 at 3:35 PM

ବର୍ତ୍ତମାନ ମଣିଷ ନିଜ କର୍ମମୟ ଜୀବନରେ ଏତେମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ସେ ନିଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଟିକେ ବି ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହିଁ। ନିଜ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନଶୈଳୀ କାରଣରୁ ଲୋକେ ଠିକଭାବେ ଶୋଇପାରୁନାହାନ୍ତି କି ଖାଇପାରୁନାହାନ୍ତି। ଯାହା ଫଳରେ ଶରୀରରୁ ଥକ୍କାପଣ ଯାଉନାହିଁ। ଅଧିକାଂଶ ଥର ଏହି କର୍ମମୟ ଜୀବନରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଦ ଶୋଇଲେ ମଧ୍ୟ ଥକ୍କାପଣ ଶରୀରରୁ ଯାଉନାହିଁ ଏବଂ ଅଳସୁଆ ଲାଗୁଛି। ଏହା ପଛରେ ବି କାରଣ ରହିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

୧.ଥାଇରଏଡ଼ : ବର୍ତ୍ତମାନ ଥାଇରଏଡ଼ ଏକ ଏପରି ରୋଗ ଯାହା ଦ୍ରୃତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଥାଇରଏଡ଼ ଗ୍ରନ୍ଥି ଯାହା ବେକର ସମ୍ମୁଖ ଭାଗରେ ରହିଥାଏ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ବେକରେ ଟାଇର ଗଣ୍ଠି ଆକାରର ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥି ହରମୋନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଥାଇରଏଡ଼ ଗ୍ରନ୍ଥିର ଗତିବିଧି ଅଧିକ ହରମୋନ ସ୍ରାବ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାଏ  ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ହାଇପର ଥାଇରଏଡ଼ଜିମ୍ କୁହାଯାଏ। ହାଇପର ଥାଇରଏଡ଼ଜିମ୍ ଏକ ଏପରି ସ୍ଥିତି ଯାହା ଶରୀରର ପାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମନ୍ଥର କରିଦେଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ପରେ ମଧ୍ୟ ଥକ୍କାପଣ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ।

୨.ଆନିମିଆ : ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏନିମିଆ ରୋଗ ଦ୍ରୃତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପି ଚାଲିଛି। ଖାସ୍ କରି ମହିଳା ଏନିମିଆ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ଶରୀରରେ ନିଦ ଏବଂ ଶକ୍ତିର ଅଭାବର  ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଏନିମିଆ। ଏନିମିଆରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଲାଲ ରକ୍ତ କୋଶିକାର ଉପସ୍ଥିତିର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ନିଃଶ୍ବାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ।

୩. ମଧୁମେହ : ମଧୁମେହ ଏକ ଏପରି ରୋଗ ଯାହା ମନୁଷ୍ୟକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଶୀଭୂତ କରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଶରୀର ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ମଧୁମେହ ଆପଣଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନକୁ ପ୍ରତିକୂଳ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଟାଇପ ଟୁ ଡାଇବେଟିସ୍ ରୋଗୀ ଏହି ରକ୍ତକୁ ନିଜ ରକ୍ତରେ ଠିକ୍ ଭାବେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ଉପଯୋଗ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ଥକ୍କାପଣ ଲାଗିଥାଏ।

   Related Posts