Monday, May 27, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ମଧୁମେହରୁ ମୁକ୍ତି ସହ ଓଜନ କମାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି : କରନ୍ତୁ ଲେମନ୍ ବାମ୍ ସେବନ

 ଜୟପୁର ୧୪/୩: ଆଜିର ସମୟରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ବଢ଼ି ଚାଲିଥିବା ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ମଧୁମେହ ଏବଂ ମେଦବହୁଳତା। ଏହି ଦୁଇଟି ସମସ୍ୟା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିଥାଏ ଯାହା କବଳରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠିନ ହୋଇଗଲାଣି। ମେଦବହୁଳତା ଯଦି ବି ଥରକରେ କମିଯାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ମଧୁମେହକୁ ସାରା ଜୀବନ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ମେଦବହୁଳତା ହେଉ କିମ୍ବା ମଧୁମେହ  ଏହି ଦୁଇଟି ସମସ୍ୟାକୁ କମ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। କେତେବେଳେ ଖାଦ୍ୟକୁ ନେଇ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ତ କେତେବେଳେ ଶରୀରକୁ ନେଇ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।

କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ କୈାଣସି ପରିଶ୍ରମ ବିନା ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସହଜ ଉପାୟ ବିଷୟରେ କହିବା ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କୁ ମଧୁମେହ ଏବଂ ମେଦବହୁଳତାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ। ଆପଣଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ସେବନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଲେମନ ବାମ୍ ପୁଦିନା ଜାତୀୟ ଏକ ବୃକ୍ଷ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ସେବନ କଲେ ଆମକୁ ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ। ଏହା ଏକ ସୁଗନ୍ଧିତ ଜଡ଼ି ବୁଟି ହୋଇଥାଏ। ୫୦ଗ୍ରାମର ଲେମନ ବାମ୍ ପତ୍ର ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ରସ ବାହାର କରି ଏଥିରେ ଅଧା ଚାମଚ ଜିରା ପାଉଡର ମିଶାଇ ସବୁଦିନ ସକାଳେ ପିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ବାରା ମେଦବହୁଳତା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବ।

ଲେମନ ବାମର ପତ୍ରକୁ ଚୋବାଇ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ମାନସିକ ଅବସାଦ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। କାରଣ ଏହାର ମହକ ଶରୀର ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ। ମନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବକୁ ଶାନ୍ତ କରିଥାଏ। ଲେମନ ବାମ୍ ରସ ନିୟମିତ ସେବନ କଲେ ମଧୁମେହରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଏହାର ରସକୁ ଗରମ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ।  

270 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର