Tuesday, September 17, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଯଦି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି, ତାହେଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ତଳିପେଟରେ ଏତେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି,ପ୍ରାଣଛାଡ଼ି ଗଲା ପରି ଲାଗିଥାଏ । ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ..ଏହାର ଉପଚାର କଣ ? ଯଦିଓ ଊଣାଧିକେ ସମସ୍ତେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତି ।

ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ଅଛି ପ୍ରତିକାର …

ଯନ୍ତ୍ରଣା ସମୟରେ ଗରମ ପାଣିରେ ଗାଧୋଇଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣା  ଅଧିକ ହୋଇ ନଥାଏ । ମାସିକଧର୍ମରେ ଯଦି ନିୟମିତ ତଳିପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି, ତାହେଲେ  ଅତିକମରେ ୫ଦିନ ଗରମପାଣିରେ ଗାଧାନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ଵାରା ଟିସୁଗୁଡ଼ିକ ରିଲାକ୍ସ ହୁଅନ୍ତି, ରକ୍ତ ସଂଚାଳନ ଠିକ ହେବା ସହିତ ଋତୁସ୍ରାବର ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ ।

ଜନ୍ମ ନିରୋଧକ ବଟିକା ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ସମୟରେ ଖାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ । କାରଣ ପ୍ରୋଷ୍ଟାଗ୍ଲାଣ୍ଡିଆନ ନାମକ ଏକ କୋଷ ବିଶେଷକରି ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଗର୍ଭାଶୟରେ ଥାଏ । ପିରିଅଡ଼ ସମୟରେ ଏହି କୋଷ ଭାଙ୍ଗି ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ବିଭାଜିତ ହୋଇଥାଏ ଫଳରେ ରକ୍ତ ସହିତ ମିଶି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅଧିକ ଦେଇଥାଏ । ଗର୍ଭ ନିରୋଧକ ବଟିକା ଖାଇଲେ ପ୍ରୋଷ୍ଟାଗ୍ଲାଣ୍ଡିଆନକୁ  ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ଯନ୍ତ୍ରଣା କମ୍ କରିଥାଏ ।

ପିରିଅଡ଼ ସମୟରେ ଦୁଇ ଚାମଚ ଚା ନେଇ ବିନା କ୍ଷୀର ଆଉ ଚିନିରେ ପନ୍ଦର ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଟାଇ ଦିନକୁ ତିନିଥର ପିଅନ୍ତୁ । ଆଉ ଅନୁଭବ କରିବେ ନାହିଁ ପିରିଅଡ଼ ସମୟର କଷ୍ଟ ।

ଯଦି କିଛି ଉପାୟକୁ ସାଥି କରିପାରୁନାହାଁନ୍ତି , ଶେଷର ସବୁଠୁ ବଢ଼ିଆ ଉପାୟ ହେଲା ପେନକିଲର ଟ୍ୟାବଲେଟ..ଖାଆନ୍ତୁ ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ ।

1193 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର