Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଟିକାକରଣ ଏକ କୋଟି ପାର, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୪୫୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ , ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୬୭୧ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୁନ ୨୪ରେ ବୈଠକ ଡାକିଲେ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି, ଦଳୀୟ କନ୍ଦଳ ନେଇ ହେବ ମାନସମନ୍ଥନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବ୍ରାଉନସୁଗାର ସେବନକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ଗୋଡାଇଲେ ଯୁବକ, ୩ ଗିରଫ, ୧୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅନେକ ଅର୍ଗାନ୍ ରହୁନି ସୁରକ୍ଷିତ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ୫୦ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୋନ୍ : ‘ଆପଣଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କନଫର୍ମ୍, ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ’
  • ||
  • ଇଟ୍ଟାନଗର : ପୁଣି ଥରିଲା ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଇଟ୍ଟାନଗରରେ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବହାର ହେବ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ – ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଅପେକ୍ଷା ତୃତୀୟ ଲହର ପ୍ରଭାବ କମ୍, ତଥାପି ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ – ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ କାମୁଡିଦେଲା ସାପ, ଚାଲିଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ଏଭଳି ଡେବିଟ୍ କିମ୍ବା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ତେବେ ଆଜି ହିଁ ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ, କାଲିଠୁ ହୋଇଯିବ ବନ୍ଦ

31/12/2018 at 1:49 PM

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ର ପୁରୁଣା ଡେବିଟ୍ କିମ୍ବା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଅଛି ତେବେ ଆଜି ହିଁ ତାହାକୁ ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । କାଲି ଅର୍ଥାତ୍ ୧ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ରୁ ଏହି କାର୍ଡ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେବ । ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ର କାର୍ଡ ଜରିଆରେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଡାଟା ଚୋରୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ର କାର୍ଡକୁ ଇଏମଭି (ୟୁରୋପ, ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ଏବଂ ଭିସା) ଚିପ୍ କାର୍ଡକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦେଇଥିଲେ । ଆରବିଆଇ ଅନୁସାରେ ନୂଆ ଇଏମବି କାର୍ଡ ଦ୍ବାରା ଠକେଇ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍  । ଏହାକୁ ନେଇ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମଧ୍ୟ ଟ୍ବିଟ୍ କରିଛି । ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ର କାର୍ଡ ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ଟ୍ବିଟ୍ ରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ।

କିପରି ବଦଳାଇବେ କାର୍ଡ :

ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ତରଫରୁ ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପୁରୁଣା ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ବଦଳାଇ ଇଭିଏମ୍ ଚିପ୍ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ନିଜର ପାସବୁକ୍ ନେଇ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଯିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଫର୍ମ ପୂରମ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହାପରେ ନୂଆ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ କାର୍ଡ ଆପଣ ନେଇପାରିବେ । ଯେଉଁମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ  କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଅନଲାଇନ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ନୂଆ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ର ବ୍ରାଞ୍ଚକୁ ଯାଇ ଅନଲାଇନ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

କଣ ରହିଛି ଦୁଇ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ :

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ଅଥବା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡର ସମ୍ମୁଖ ଭାଗରେ ବାମପଟେ ମୋବାଇଲ୍ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଚିପ୍ ଲାଗିନାହିଁ ତେବେ ଏହା ପୁରୁଣା ଅଥବା ଏହା ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ କାର୍ଡ । ଏହି କାର୍ଡରେ କାରବାର କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ କିମ୍ବା ପିନ୍ ର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥାଏ । ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ରହିଥାଏ । ଏହି ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଦ୍ବାରା କାର୍ଡ ସ୍ବାଇପ୍ ସମୟରେ ମେସିନକୁ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ସହ ଜଡିତ ହୁଏ ଏବଂ ପ୍ରୋସେସ ଆଗକୁ ବଢିଥାଏ । ସେହିଭଳି ଚିପ୍ କାର୍ଡରେ ଚିପ୍ ରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ରହିଥାଏ । ଏହି କାର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ କିମ୍ବା ପିନ୍ ର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥାଏ । ମାତ୍ର ଇଏମଭି ଚିପ୍ କାର୍ଡରେ କାରବାର ସମୟରେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଅଥଣ୍ଟିକେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରାନଜାକ୍ସନ କୋଡ୍ ଜେନେରେଟ୍ ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ଭେରିଫିକେସନରେ ସପୋର୍ଟ କରିଥାଏ । ଏହା ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ କାର୍ଡରେ ହୋଇନଥାଏ ।

କୌଣସି ଫିସ୍ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ :

ଯଦି ଆପଣ ଏସବିଆଇର ଗ୍ରାହକ ତେବେ ଆପଣ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଡ ବଦଳାଇଦିଅନ୍ତୁ । କାରଣ ଏସବିଆଇ ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଏଟିଏମକୁ ବ୍ଲକ୍ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ତାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରୁଣା ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ କାର୍ଡକୁ ଚିପ୍ କାର୍ଡରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ନୋଟିଫିକେସନ ଜାରି କରିସାରିଛି । ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଫିସ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।

   Related Posts