Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶିକାରୀ ଆଡ୍ଡାରେ ବନବିଭାଗର ଅତର୍କିତ ଚଢାଉ, ୪ ଗିରଫ
  • ||
  • ଗ୍ରୋସରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଗାଡିରେ ଥିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୨ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ
  • ||
  • ପଦ୍ମ ସମ୍ମାନ ଘୋଷଣା: ୩ଟି ବର୍ଗରେ ମୋଟ ୧୧୯ ଜଣ ପାଇବେ ସମ୍ମାନ
  • ||

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ଏଭଳି ଡେବିଟ୍ କିମ୍ବା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ତେବେ ଆଜି ହିଁ ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ, କାଲିଠୁ ହୋଇଯିବ ବନ୍ଦ

31/12/2018 at 1:49 PM

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ର ପୁରୁଣା ଡେବିଟ୍ କିମ୍ବା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଅଛି ତେବେ ଆଜି ହିଁ ତାହାକୁ ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । କାଲି ଅର୍ଥାତ୍ ୧ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ରୁ ଏହି କାର୍ଡ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେବ । ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ର କାର୍ଡ ଜରିଆରେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଡାଟା ଚୋରୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ର କାର୍ଡକୁ ଇଏମଭି (ୟୁରୋପ, ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ଏବଂ ଭିସା) ଚିପ୍ କାର୍ଡକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦେଇଥିଲେ । ଆରବିଆଇ ଅନୁସାରେ ନୂଆ ଇଏମବି କାର୍ଡ ଦ୍ବାରା ଠକେଇ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍  । ଏହାକୁ ନେଇ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମଧ୍ୟ ଟ୍ବିଟ୍ କରିଛି । ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ର କାର୍ଡ ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ଟ୍ବିଟ୍ ରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ।

କିପରି ବଦଳାଇବେ କାର୍ଡ :

ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ତରଫରୁ ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପୁରୁଣା ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ବଦଳାଇ ଇଭିଏମ୍ ଚିପ୍ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ନିଜର ପାସବୁକ୍ ନେଇ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଯିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଫର୍ମ ପୂରମ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହାପରେ ନୂଆ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ କାର୍ଡ ଆପଣ ନେଇପାରିବେ । ଯେଉଁମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ  କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଅନଲାଇନ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ନୂଆ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ର ବ୍ରାଞ୍ଚକୁ ଯାଇ ଅନଲାଇନ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

କଣ ରହିଛି ଦୁଇ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ :

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ଅଥବା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡର ସମ୍ମୁଖ ଭାଗରେ ବାମପଟେ ମୋବାଇଲ୍ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଚିପ୍ ଲାଗିନାହିଁ ତେବେ ଏହା ପୁରୁଣା ଅଥବା ଏହା ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ କାର୍ଡ । ଏହି କାର୍ଡରେ କାରବାର କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ କିମ୍ବା ପିନ୍ ର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥାଏ । ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ରହିଥାଏ । ଏହି ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଦ୍ବାରା କାର୍ଡ ସ୍ବାଇପ୍ ସମୟରେ ମେସିନକୁ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ସହ ଜଡିତ ହୁଏ ଏବଂ ପ୍ରୋସେସ ଆଗକୁ ବଢିଥାଏ । ସେହିଭଳି ଚିପ୍ କାର୍ଡରେ ଚିପ୍ ରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ରହିଥାଏ । ଏହି କାର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ କିମ୍ବା ପିନ୍ ର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥାଏ । ମାତ୍ର ଇଏମଭି ଚିପ୍ କାର୍ଡରେ କାରବାର ସମୟରେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଅଥଣ୍ଟିକେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରାନଜାକ୍ସନ କୋଡ୍ ଜେନେରେଟ୍ ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ଭେରିଫିକେସନରେ ସପୋର୍ଟ କରିଥାଏ । ଏହା ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ କାର୍ଡରେ ହୋଇନଥାଏ ।

କୌଣସି ଫିସ୍ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ :

ଯଦି ଆପଣ ଏସବିଆଇର ଗ୍ରାହକ ତେବେ ଆପଣ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଡ ବଦଳାଇଦିଅନ୍ତୁ । କାରଣ ଏସବିଆଇ ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଏଟିଏମକୁ ବ୍ଲକ୍ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ତାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରୁଣା ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ କାର୍ଡକୁ ଚିପ୍ କାର୍ଡରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ନୋଟିଫିକେସନ ଜାରି କରିସାରିଛି । ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଫିସ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।

   Related Posts