Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ଟିକାକରଣକୁ ନେଇ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ: ଗୁଜବରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି ଗାଁ ଲୋକେ, ଭାକସିନ ନେଲେ ହୋଇଯିବ ମୃତ୍ୟୁ

2/06/2021 at 2:33 PM

ରାଜସ୍ଥାନ ୨/୦୬ : କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ଜୋରଦାର କରାଯାଉଛି, ସେଠି ଲୋକେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହେଉଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଟିକାକୁ ନେଇ ଲୋକେ ଭୟ, ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଗୁଜବକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି । ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ସମସ୍ତ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ପରିସ୍ଥିତି ଅଲଗା । ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ ଏହି ଅଭିଯାନକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ।

ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଟିକାକରଣ ଦ୍ୱାରା ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଧିକ ରହୁଛି । ଏପରିକି ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଥିବା ଗୁଜବକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି । ରାଜସ୍ଥାନ ଶେରଗଡରେ ଲୋକେ ଏପରି ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ କିଛି ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚି ଟିକା ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କର ଭୟ କ’ଣ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ।

ରାଜସ୍ଥାନର ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍ ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କୋଭିଡ୍ ବିସ୍ତାର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ତଥାପି ଟିକାକରଣକୁ ନେଇ ଗାଁ ଗହଳି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭ୍ରାନ୍ତ ଧାରଣା ରହିଛି । ଖୋଦ୍ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗେହଲଟଙ୍କ ସହର ଯୋଧପୁରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଗୁଜବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ଏଠାରେ ଶେରଗଡ ଗ୍ରାମରେ ରୋଗ କିମ୍ୱା ଅନ୍ୟ କିଛି ହେଲେ ଲୋକେ ଗୁଣିଆ ପାଖକୁ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ।

ହସ୍ପିଟାଲ ନଯାଇ ଗୁଣିଆଠାରୁ ଝଡାଫୁଙ୍କା କରିଥାନ୍ତି । ଏକ ଅଜବ ନୀତି ରହିଛି, ଯେଉଁଠି କୋଭିଡ କାରଣରୁ ପୁରୋହିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଅଶାନ୍ତ କରିଦେଇଛି । ଗାଁର ମୁଖିଆ କୁହନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଟିକା ନେବା ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଏ । ସେଥାପଇଁ ମୁଖିଆହ୍କ ସହ ପ୍ରାୟ ୩୦ରୁ ୪୦ ପରିବାର ଟିକା ନେଇନାହାଁନ୍ତି । …

   Related Posts