Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣାକଲା ଆପ୍‌, ତାଲିକାରେ ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ
  • ||
  • ଆସେସ୍‌ ସିରିଜ୍ କବଜା କଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪-୦ରେ ମୂଳପୋଛ କରି ଇତିହାସ ରଚିଲା କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୪୪୫୨ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ମୋହନା: ଅଟୋ-ବାଇକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||

କରୋନା ବିରୋଧରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ରକ୍ଷାକବଚ ହେବ ଏହି ୮ଟି ଫଳ : ଜାଣନ୍ତୁ ଏସବୁ ଫଳ ବିଷୟରେ

28/03/2020 at 1:01 PM

ସାରା ବିଶ୍ବକୁ ଦୋହଲାଇ ରଖିଛି କରୋନା ଭାଇରସ୍। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ବରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୭୦୦୦ଟପି ସାରିଲାଣି। ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮୦୦ ଟପି ଥିବାବେଳେ ୨୦ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର କିଛି ଚିକିତ୍ସା ନଥିବାବେଳେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ କେତୋଟି ଫଳ ସେବନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତରମାନେ ଆଲକାଲିନ୍ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଯାହାର pH ସ୍ତର ଅଧିକ ସେହିପରି ଫଳ ଖାଇବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ସେହି ଫଳଗୁଡ଼ିକ ହେଲା :

୧.ଲେମ୍ବୁ : ଆମ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଲେମ୍ବୁ ଗୋଟିଏ। ଏହାକୁ ଆମେ ସର୍ବତଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରୋଷେଇ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଏଥିରେ କରୋନା ପାଇଁ ଲଢ଼ିବାକୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ରହିଛି। ଏଥିରେ pH ସ୍ତର ରହିଛି ୯.୯ ପ୍ରତିଶତ।

୨. କମଳା: ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମତରେ କମଳାରେ ରହିଛି କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବାର ତତ୍ତ୍ବ। ପ୍ରତିଦିନ କମଳା ଖାଇଲେ ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଏଥିରେ pH ସ୍ତର ୯.୨ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି।

୩. ରସୁଣ : ରସୁଣରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଆଣ୍ଟି ଭାଇରାଲ୍ ତତ୍ତ୍ବ ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ଆପଣ ସୁପ୍ କିମ୍ବା ସାଲାଡ ବ୍ୟତୀତ କଞ୍ଚା ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ। ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ସହ ରସୁଣ ଖାଇଲେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହାର pH ସ୍ତର ୧୩.୨ପ୍ରତିଶତ।

୪.ଆମ୍ବ :ଖରା ଦିନେ ବଜାରରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଆମ୍ବ ଉପଲବଧ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ରହିଛି। ଏହାର pH ସ୍ତର ୮.୭ପ୍ରତିଶତ। ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ଆମ୍ବ ଖାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କଠାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ରହିଛି।

୫.ତାଞ୍ଜାରିନ୍ : ଏହି ଫଳଟି ପୂରା ଦେଖିବାକୁ କମଳା ଭଳି। ଏହା ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇଲେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ। ଏଥିରେ pH ସ୍ତର ୮.୫ପ୍ରତିଶତ।

୬. ସପୁରୀ : ସପୁରି ବର୍ଷକୁ ବାରମାସ ଫଳୁଥିବା ଫଳ ଅଟେ। ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ସପୁରୀରେ ମଧ୍ୟ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ରହିଥାଏ ଯାହା କରୋନାକୁ ହରାଇ ପାରିବ। ଏଥିରେ pH ସ୍ତର ୧୨.୭।

୭.ଡାଣ୍ଡେଲିଅନ୍ : ଡାଣ୍ଡେଲିଅନରେ ସର୍ବାଧିକ pH ସ୍ତର ୨୨.୭ ରହିଛି। ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହା ଏକ ଫଳ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ଫୁଲ।

୮. ଆଭୋକାଡୋ : ଆଭୋକାଡୋରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ୧୫.୬ ପ୍ରତିଶତ pH ସ୍ତର। ଯାହାକି କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଫଳ ମେକ୍ସିକୋରେ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ।

   Related Posts