Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||
  • ସୋର : ଓଭରଲୋଡିଂ ପାଇଁ ଗଣିଲେ ତଣ୍ଡ, ୩ଲକ୍ଷ ଜରିମନା ଦେଲେ ୬ ଡମ୍ଫର
  • ||

ଯଦି ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା : ନଚେତ୍ ପଡ଼ିବେ ଅସୁବିଧାରେ

27/08/2019 at 12:50 PM

ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନୁଷ୍ୟକୁ ବୁଲିବାକୁ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ କେଉଁଠାକୁ ବିମାନରେ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁଖଦାୟକ ଅନୁଭବ ସହ ମଜାଦାୟକ ରହିଥାଏ। କାରଣ ବିମାନରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସେବା ପାଇଁ ବିମାନରେ ପରିଚାରକ ରହିଥାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏପରି କେତେକ ଜିନିଷ ରହିଛି ଯାହା ଆପଣ ଜାଣିନଥିବେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ

୧.ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ଦିଆଯାଇନଥାଏ ସୂଚନା : ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବାବେଳେ ଯଦି କୌଣସି ଯାତ୍ରୀଙ୍କର ଦେହ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ବିମାନ ପରିଚାରକ ଏହାର ପ୍ରାଥମିକ ଉପଚାର କରିଥାଆନ୍ତି। ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ସେମାନେ କହିଥିବା ଔଷଧ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଯଦି କୌଣସି କାରଣବଶତଃ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥାଏ ତେବେ ଅନ୍ୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହାର ସୂଚନା ଦିଆଯାଇନଥାଏ। ମୃତଦେହ ଯେଉଁଠି ରହିଥାଏ ଏହାକୁ ଏକ ଚାଦରରେ ଘୋଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

 ୨. ଜିନିଷ ସହିତ ଆସିଥାଏ ମୃତଦେହ : ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବାବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ରହିନଥାଏ ବରଂ ଏହାକୁ କାର୍ଗୋରେ ରଖାଯାଇଥାଏ। କାର୍ଗୋରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଇଥାଏ। ମୃତଦେହକୁ ସବୁବେଳେ ଏଚ୍ ଆରରେ ଅଙ୍କିତ କରାଯାଇଥାଏ ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ହ୍ୟୁମାନ ରିମେନ୍ସ।

୩.ଅସ୍ବଚ୍ଛତା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ : ଗୋଟିଏ ବିମାନ ଦିନ ଭିତରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଉଡ଼ିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ ଯାତ୍ରା ସରିଥାଏ ସେତେବେଳେ ବିମାନକୁ ସଫା କରାଯାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ବିମାନ ସହ ସମସ୍ତ ଟେବୁଲକୁ ସଫା କରାଯାଇନଥାଏ। ଏଠାରେ ସଫା କରିବା ଅର୍ଥ ସଂକ୍ରମଣମୁକ୍ତ କରିବା। ଅନେକ ଥର ଗୋଟିଏ କନାରେ ଟେବୁଲକୁ ସଫା କରାଯାଇଥାଏ। ଯାହା ଦ୍ବାରା ଗୋଟିଏ ଟେବୁଲର ମଇଳା ଅନ୍ୟ ଟେବୁଲକୁ ଆସିଯାଇଥାଏ।

୪. ଚାଦର ଏବଂ ଟ୍ରେ ଫ୍ରେଶ୍ ହୋଇନଥାଏ : ବିମାନରେ ସଫା ଚାଦର ଏବଂ ଟ୍ରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇନଥାଏ। ଗୋଟିଏ ଯାତ୍ରା ସରିବା ମାତ୍ରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବିମାନକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିବା ଚାଦରକୁ ଗୁଡ଼ାଇ ରଖାଯାଇଥାଏ। ଠିକ୍ ଏପରି ଅବସ୍ଥା ଟ୍ରେର ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ନିଜର ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

   Related Posts