Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

କେବଳ ୫ମିନିଟ୍ ଯାଏଁ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଚାପି ରଖନ୍ତୁ : କେବେ ହେବ ନାହିଁ ଯନ୍ତ୍ରଣା

25/09/2019 at 7:25 PM

ଆକ୍ୟୁପ୍ରେସର ହେଉଛି ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗର କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିନ୍ଦୁରେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରି ରୋଗ ନିଦାନ କରିବା। ଚିକିତ୍ସାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦ୍ଧତି ଭଳି ଆକ୍ୟୁପ୍ରେସର ମଧ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାର ଏକ ଉନ୍ନତ ଉପାୟ ହୋଇଥାଏ। ଏବେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଉଛି। ଆକ୍ୟୁପ୍ରେସରର ‘ଆକ୍ୟୁ’ ଶବ୍ଦ ଚାଇନା ଭାଷାରୁ ଉତ୍ପତ୍ତିଲାଭ କରିଛି ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପଏଣ୍ଟ ବା ବିନ୍ଦୁ। ଯଦି ଶରୀରର କେତେକ ଖାସ୍ ବିନ୍ଦୁରେ ଛୁଞ୍ଚି ଦ୍ବାରା ପଙ୍କଚର କରି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଆକ୍ୟୁପଙ୍କଚର କୁହାଯାଇଥାଏ। ଯଦି ଏହି ବିନ୍ଦୁ ଉପରେ ହାତରେ କିମ୍ବା କୌଣସି ଇକ୍ୟୁପମେଣ୍ଟ ସାହାଯ୍ୟରେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଆକ୍ୟୁପ୍ରେସର କୁହାଯାଇଥାଏ।

ଚିକିତ୍ସା ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀରରେ ଗୋଡ଼ଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମୁଣ୍ଡ ଯାଏଁ ପରସ୍ପର ସହିତ ଜଡ଼ିତ। ହଜାର ହଜାର ଶିରା,ରକ୍ତ ଧମନୀ,ମାଂସପେଶୀ,ସ୍ନାୟୁ ଏବଂ ହାଡ଼ ସହ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଜିନିଷ ଏକାଠି ମିଳିତ ହୋଇ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରକୁ ଚଲାଇଥାଏ। ଅର୍ଥାତ୍ କୌଣସି ଏକ ବିନ୍ଦୁ ଉପରେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ବାରା ଏହା ସହ ଜଡ଼ିତ ପୂରା ଭାଗ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ।

ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀର ଏକ ମେସିନ ଭଳି ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଏକ ଶକ୍ତ ଭଣ୍ଡାର ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଶକ୍ତିକୁ ମନୁଷ୍ୟ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ଉପଯୋଗ କରିଥାଏ। ବାରମ୍ବାର ଉପଯୋଗ କରିବା ଦ୍ବାରା ଶରୀରର ଶକ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରର ବାହାରକୁ ମଧ୍ୟ ବାହାରିଥାଏ। ଶରୀରର ଯେଉଁ ଶକ୍ତି ବାହାରକୁ ବାହାରିଥାଏ ତାହାକୁ ଲିକ୍ଜ କହନ୍ତି। ଏହି ଲିକ୍ଜ କାରଣରୁ ହିଁ ମନୁଷ୍ୟ ବେଳେବେଳେ  ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାକୁ ଅଗ୍ରସର ହୋଇଥାଏ।

ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀରରେ ହଜାରରୁ ଦୁଇ ହଜାର ଏପରି ବିନ୍ଦୁ ଚିହ୍ନିତ କରାଯାଇଛି ଯାହାକୁ ଆକ୍ୟୁପଏଣ୍ଟ କୁହାଯାଇଥାଏ। ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ବାରା ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ ଦ୍ବାରା ସମ୍ବନ୍ଧିତ ବିନ୍ଦୁର ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏହି କଥା ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଆମ ଗୋଡ଼ ଆମ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ହୋଇଥାଏ।କେବଳ ଚାଲିବା ପାଇଁ ନୁହେଁ,ଏହା ଶରୀରର ଅନେକ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣ ନିଜ ଗୋଡ଼ର ଭଲ ଭାବେ ଯତ୍ନ ନେଇ ପିଠି, ଅଣ୍ଟା ଏବଂ ଆଣ୍ଠୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ଉପଶମ ପାଇ ପାରିବେ।

ଏଥିପାଇଁ ଶରୀରର କେତେକ ବିନ୍ଦୁ ଉପରେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଆପଣ ମାନସିକ ଅବସାଦ ଦୂର କରି ପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ସହଜ ଉପାୟ କହିବୁ,ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସହଜରେ ଗୋଡ଼ର ବ୍ୟାୟାମ କରି ବିଭିନ୍ନ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇ ପାରିବେ।  କିଛି ଲୋକ ଏହି କଥାକୁ ବିଶ୍ବାସ କରୁ ନାହାନ୍ତି।

କିନ୍ତୁ ଏହି ଥେରାପି ପଛରେ ବିଜ୍ଞାନ ରହିଛି। ଶରୀରରେ ଶିରା ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ବରୁ ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ବ ଯାଏଁ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ବାରା ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗସହ କନେକ୍ସନ ଥାଏ। ଆକ୍ୟୁ ପ୍ରେସରରେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରି ସ୍ଥାନେ ସ୍ଥାନେ ହେଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ କମ୍ କରାଯାଇପାରିବ।

   Related Posts