Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

ଯଦି ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଅଛି ଏକାଧିକ ଆକାଉଣ୍ଟ ତେବେ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ଲାଗି ଜରୁରି

1/03/2020 at 3:46 PM

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଦେବାଳିଆ ହୁଏ ତେବେ ପ୍ରତି ଆକାଉଣ୍ଟ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚଳିତ ବଜେଟରେ ପ୍ରାବଧାନ କରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ବୁଡିଯିବା ସ୍ଥଳେ ଖାତାଧାରୀଙ୍କୁ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯାଇଛି। ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରାଶି ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଏଣୁ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ଶାଖାରେ ଯଦି କୌଣସି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଏକାଧିକ ଖାତା ଥାଏ ତେବେ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ କ’ଣ ହେବ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟିକ କ୍ଷତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ସରକାର ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କର ଜମା ଖାତା ବୀମା ମଧ୍ୟ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା। ତେବେ ସେତେବେଳର ଟଙ୍କା ନେଣଦେଣକୁ ନେଇ ଏହି ବୀମାର ପରିମାଣ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ ଥିଲା।  ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଦେବାଳିଆ ହୋଇ ବୁଡି ଯାଏ ତେବେ ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ ବୀମା ବାବଦ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା।

ତେବେ ସମୟ ବଦଳିବା ସହ ବ୍ୟାଙ୍କ ନେଣଦେଣରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ଏବେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସମସ୍ତ ନେଣଦେଣର ମଧ୍ୟସ୍ଥ ପାଲଟିଯାଇଛନ୍ତି ବ୍ୟାଙ୍କ । ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଶାଖା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା କାରବାର କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସରକାର ଆକାଉଣ୍ଟ ବୀମା ବାବଦ ରାଶି ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କର ନୂଆ ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁସାରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଯଦି ଦେବାଳିବା ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ବୁଡି ଯାଏ ଜମାକାରୀ ତାଙ୍କ ଜମା ହରାଇବା ନିଶ୍ଚିତ ଥିଲେ ବି ଆକାଉଣ୍ଟ ବାବଦ ବୀମା ରାଶି ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କିନ୍ତୁ ନିଶ୍ଚିତ ପାଇବେ।

ଏଥିରେ ଯଦି କୌଣସି ଗ୍ରାହକଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଶାଖାରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ଆକାଉଣ୍ଟ ଥାଏ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଆକାଉଣ୍ଟ ବାବଦକୁ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ତାର ସୁଧ ହିଁ ମିଳିପାରିବ। ବ୍ୟାଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ଶଖାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଯେତେ ଟଙ୍କା ଜମା ଥିଲେ ବି ତାଙ୍କର କେବଳ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହିଁ ସୁରକ୍ଷିତ ବୁଝାଯିବ।  

   Related Posts