Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଏହି ଗଛ ଅଛି, ତେବେ ଭୁଲ୍‌ରେ ବି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏସବୁ କାମ : ବଢିପାରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା

2/06/2019 at 9:56 AM

ଦୁନିଆରେ କିଛି ଏମିତି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଆମ ବାସ୍ତବ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇରହିଛି । ମାତ୍ର ଏସବୁ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଆମେ ଜାଣି ବି ନଥାଉ । ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ଆମକୁ ବହୁ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ । ଆମେ ଏସବୁ ବିଷୟରେ ଅଜ୍ଞ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ  ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛୁ ଯେ, ଗଛ ଆମ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ । ଆମ ଆଖପାଖରେ ଲାଗିଥିବା ଗଛ ଆମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହାସହ ଘର ଆଖପାଖର ପରିବେଶ ମଧ୍ୟ ସକରାତ୍ମକ ରହିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘର ପାଖରେ ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛ ରହିଲେ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍ କଣ କରିବା ଅନୁଚିତ୍ ।

ଗାଁମାନଙ୍କରେ ଅଧିକାଂଶ ଘର ଆଖପାଖରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଗଛ ଅପଣାଛାଏଁ ଉଠିଥାଏ । ମାତ୍ର ସହରମାନଙ୍କରେ ଏହା ବହୁତ କମ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘର ଆଖପାଖରେ ଆଶ୍ବସ୍ତ ଗଛ ଆପଣାଛାଏଁ ଉଠିଥାଏ ତେବେ ତାହା ଖୁବ୍ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ । ସାଧାରଣତଃ ଲୋକେ ମାନିଥାନ୍ତି ଯେ, ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛ ସେହିଠାରେ ହିଁ ଉଠିଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ ଦେବାଦେବୀ ବାସସ୍ଥାନ ହୋଇଥାଏ କିମ୍ବା ସେହି ସ୍ଥାନ ପବିତ୍ର ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କିମ୍ବା ଘର ଆଖପାଖରେ ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛ ଆପଣାଛାଏଁ ଉଠିଥାଏ ତେବେ ସେଠାରେ ଦେବତାମାନେ ବାସ କରିଥାନ୍ତି । ଯଦି ମାଟିରେ ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛ ଉଠିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କାନ୍ଥରେ ଉଠିଥାଏ ତେବେ ପ୍ରଥମେ ସେହି ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛକୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ପରେ ସେଠାରୁ ସେହି ଗଛକୁ ଓପାଡି ଅନ୍ୟତ୍ର ଲଗାନ୍ତୁ । ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛର ଚେରକୁ ଧ୍ୟାନର ସହକାରେ ଓପାଡନ୍ତୁ କାରଣ ଏହାର ଚେରରେ ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମହେଶ୍ବର ବାସ କରିଥାନ୍ତି ବୋଲି ଲୋକେ ମାନିଥାନ୍ତି । ପରେ ସେହି ଗଛକୁ ଆଖପାଖରେ ଥିବା କୌଣସି ମନ୍ଦିରରେ ରଖିଦେବା ଉଚିତ୍ । ଯାହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କୁ ସମୃଦ୍ଧି ମିଳିଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣ ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛକୁ ଓପାଡିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କାଟି ଦେବେ ତେବେ ତାହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ବୈବାହିକ ଜୀବନ, ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ଏବଂ ସୁଖ ଶାନ୍ତିରେ ବାଧା ଉପୁଜିବ ।

   Related Posts