Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଜାରି, ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଏହି ଗଛ ଅଛି, ତେବେ ଭୁଲ୍‌ରେ ବି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏସବୁ କାମ : ବଢିପାରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା

2/06/2019 at 9:56 AM

ଦୁନିଆରେ କିଛି ଏମିତି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଆମ ବାସ୍ତବ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇରହିଛି । ମାତ୍ର ଏସବୁ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଆମେ ଜାଣି ବି ନଥାଉ । ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ଆମକୁ ବହୁ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ । ଆମେ ଏସବୁ ବିଷୟରେ ଅଜ୍ଞ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ  ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛୁ ଯେ, ଗଛ ଆମ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ । ଆମ ଆଖପାଖରେ ଲାଗିଥିବା ଗଛ ଆମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହାସହ ଘର ଆଖପାଖର ପରିବେଶ ମଧ୍ୟ ସକରାତ୍ମକ ରହିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘର ପାଖରେ ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛ ରହିଲେ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍ କଣ କରିବା ଅନୁଚିତ୍ ।

ଗାଁମାନଙ୍କରେ ଅଧିକାଂଶ ଘର ଆଖପାଖରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଗଛ ଅପଣାଛାଏଁ ଉଠିଥାଏ । ମାତ୍ର ସହରମାନଙ୍କରେ ଏହା ବହୁତ କମ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘର ଆଖପାଖରେ ଆଶ୍ବସ୍ତ ଗଛ ଆପଣାଛାଏଁ ଉଠିଥାଏ ତେବେ ତାହା ଖୁବ୍ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ । ସାଧାରଣତଃ ଲୋକେ ମାନିଥାନ୍ତି ଯେ, ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛ ସେହିଠାରେ ହିଁ ଉଠିଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ ଦେବାଦେବୀ ବାସସ୍ଥାନ ହୋଇଥାଏ କିମ୍ବା ସେହି ସ୍ଥାନ ପବିତ୍ର ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କିମ୍ବା ଘର ଆଖପାଖରେ ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛ ଆପଣାଛାଏଁ ଉଠିଥାଏ ତେବେ ସେଠାରେ ଦେବତାମାନେ ବାସ କରିଥାନ୍ତି । ଯଦି ମାଟିରେ ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛ ଉଠିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କାନ୍ଥରେ ଉଠିଥାଏ ତେବେ ପ୍ରଥମେ ସେହି ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛକୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ପରେ ସେଠାରୁ ସେହି ଗଛକୁ ଓପାଡି ଅନ୍ୟତ୍ର ଲଗାନ୍ତୁ । ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛର ଚେରକୁ ଧ୍ୟାନର ସହକାରେ ଓପାଡନ୍ତୁ କାରଣ ଏହାର ଚେରରେ ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମହେଶ୍ବର ବାସ କରିଥାନ୍ତି ବୋଲି ଲୋକେ ମାନିଥାନ୍ତି । ପରେ ସେହି ଗଛକୁ ଆଖପାଖରେ ଥିବା କୌଣସି ମନ୍ଦିରରେ ରଖିଦେବା ଉଚିତ୍ । ଯାହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କୁ ସମୃଦ୍ଧି ମିଳିଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣ ଅଶ୍ବସ୍ତ ଗଛକୁ ଓପାଡିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କାଟି ଦେବେ ତେବେ ତାହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ବୈବାହିକ ଜୀବନ, ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ଏବଂ ସୁଖ ଶାନ୍ତିରେ ବାଧା ଉପୁଜିବ ।

   Related Posts