Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ଆଉ ପ୍ରବାସ ଯିବୁନି, ଆମକୁ ଏଇଠି ଅଛି ସୁଯୋଗ ଓ ସୀକୃତି : ଝାରଡିଆ ମୂର୍ତ୍ତିକାର ଏବେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ

19/10/2020 at 3:30 PM

ଭଦ୍ରକ ୧୯।୧୦: କରୋନା ବଦଳାଇଲା ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବାର ନୂଆ ତରିକା । ଦିନେ ପ୍ରବାସୀ ହୋଇ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ , କିନ୍ତୁ ଏବେ ନିଜ ଆତ୍ମନିର୍ଭଶୀଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ନିଜ ଗୋଡରେ ନିଜେ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି । ନା କାମ ପାଇଁ , ଅନ୍ୟ କାହାର ସହଯୋଗ ଲୋଡିଛନ୍ତି , ନା ଅନ୍ୟ ଆଗରେ କାମ ପାଇଁ ହାତ ପାତିଛନ୍ତି । ନିଜେ ନିଜେକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭଶୀଳ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭଦ୍ରକ ଝାରଡିଆ ଗାଁର କିଛି ମୂର୍ତ୍ତି କାରିଗରଙ୍କ ବିଷୟରେ, ଯେଉଁମାନେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ରହି ବିଭିନ୍ନ କଳାକୃତି କାମ କରି ନିଜ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ମଠ ଓ ମନ୍ଦିରରେ ଓଡ଼ିଶାର କଳାକାରୀ ଦେଖାଉଥିଲେ, ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ହଠାତ୍ ଏକ ଅଦିନିଆ ଝଡ଼ ପରି ମାଡିଆସିଲା ମହାମାରୀ କରୋନା । ସବୁ ଉଜାଡିଦେଲା।  କାମ୍‌ ସବୁ ଠପ୍‌ ହୋଇଗଲା । ଏହାପରେ ନିଜ ଭିଟାମାଟିକୁ ଫେରିଲେ । କିନ୍ତୁ ଗାଁକୁ ଫେରିବା ପରେ ମନୋବଳ ଭାଙ୍ଗିନଥିଲା । ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରିଥିବା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଝାରଡିଆ ଗାଁର ସମ୍ବିତ ପ୍ରଧାନଙ୍କର । ସେ ଫାଇନ ଆର୍ଟରେ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ରାଜସ୍ଥାନରେ ରହି ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ପାଇଁ ଗାଁକୁ ଫେରି ଆରମ୍ଭ କଲେ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବା । ସାଙ୍ଗରେ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଆଣି ପଥର ଖୋଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ରହି କାମ କରୁଥିଲେ । ମିଳିମିଶି ସମସ୍ତେ କାମ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ପଥରରେ ଭଳିକି ଭଳି ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରି ନିଜ ପରିବାର ପୋଷୁଛନ୍ତି । ଯାହାକି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି ।

ହାତୁଡି ଆଉ ନିହାଣରେ ଗଢୁଛନ୍ତି ମୂର୍ତ୍ତି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମୂର୍ତ୍ତି ପାଇଁ ଅର୍ଡର ଆସୁଛି । ଜିଲ୍ଲା ବାହାରୁ ମଧ୍ୟ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି ପାଇଁ ଅର୍ଡର ମିଳୁଛି । ମୂର୍ତ୍ତି ପାଇଁ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ମାର୍ବଲ ପଥର ଓ ଖିଚିଙ୍ଗରୁ କଳା ମୁଗୁନି ପଥରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ମାର୍ବଲ ମୂର୍ତ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ମାସେ ସମୟ ଲାଗୁଛି । ପଥର କାଟିବା , ପଲିସ୍‌ କରିବା ଓ ମୂର୍ତ୍ତି ଖୋଦେଇ ପାଇଁ ୪ ଜଣ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣ ପ୍ରବାସୀ ଏବେ ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ କାମ ଶିଖୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଯାହା ରୋଜଗାର ହେଉଥିଲା ଏବେ କିନ୍ତୁ ଆୟ କମିଛି । ସେତିକି ଟଙ୍କାରେ ବେସ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି ପ୍ରବାସୀ । ଆଉ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଯିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ଭିଟାମାଟିରେ ରହି କାମ ଶିଖିବୁ, ଆଉ ସମସ୍ତେ ମିଶି ବ୍ୟବସାୟକୁ ବଢାଇବେ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । କରୋନା ମହାମାରୀ ବହୁ ଦୁଖ ଆଣିଚୀ ସତ । କିନ୍ତୁ ବହୁ ଲୋକେ ଏବେ ଅଣ୍ଟା ସଳଖିଛନ୍ତି ଆଉ ନିଜ ଗୋଡ଼ରେ ଠିଆ ହେବ ଶିଖିଲେଣି ।

   Related Posts