Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ସରକାରୀ ଭାବେ ଆଦର୍ଶ ଗାଁ ,ହେଲେ ବଦଳିନାହିଁ ସ୍ଥିତି- ଯଥା ପୂର୍ବଂ ତଥା ପରଂ

21/10/2019 at 5:11 PM

ନୂଆପଡା ୨୧।୧୦- ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲା କୋମନା ବ୍ଲକ ଲଖନା ପଞ୍ଚାୟତର ମୁରଲିବାହାଲି ଗାଁକୁ ଆଦର୍ଶ ଗାଁ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ସରକାର । ଆଦର୍ଶ ଗାଁ ହେବା ଭାଗ୍ୟ ବଦଳିବ ବେ।ଲି ଆଶା କରିଥିଲେ ଗାଁ ଲେ।କ । ହେଲେ ସେମିତି କିଛି ହେଲାନି । ବିକାଶର ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟି ଯିଏ ଯାହା ବାଟରେ । ଆଉ ଗାଁ ଲେ।କଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଯଥା ପୂର୍ବଂ ତଥା ପରଂ ।

୨ ବର୍ଷ ତଳେ ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲା ମୁରଲିବାହାଲି ଗାଁକୁ ଆଦର୍ଶ ଗାଁ ଘେ।ଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ଜନ ପ୍ରତିନିଧି ଠାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଅଧିକାରୀ ଗାଁକୁ ଆସି ଅନେକ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖାଇଥିଲେ ।ରାସ୍ତାଘାଟ, ପାନୀୟ ଜଳ, ବିଜୁଳି, ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସୁଧାର ଆଣିବାକୁ କଥା ଦେଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମନେ।ଲେ।ଭା କଥାରେ ଖୁସି ହେ।ଇଯାଇଥିଲ ଗାଁ ଲେ।କ । କିନ୍ତ ୨ ବର୍ଷ ପରେ ସ୍ବପ୍ନ ଆଉ ବାସ୍ତବତା ଭିତରର ଫରକ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ । ଆଜି ବି ଗାଁ କୁ ଭଲ ରାସ୍ତାଟିଏ ନାହିଁ । ବିଲ ହିଡ ପାଲଟିଛି ଯାତାୟତ ର ମାଧ୍ୟମ । ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ଦୂରର କଥା ସିମନାପଡା ରେ ଖମ୍ବ ଟିଏ ପଡିନାହିଁ । ତେଣୁ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ମାଡି ଚାଲିଛନ୍ତି ମୁରଲିବାହାଲ ଗ୍ରାମବାସୀ ।  

ଗାଁର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ୧ କେ।ଟି ୫୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବଜେଟ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ହଜାରେ ଟଙ୍କା ବି ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇନି । ଗାଁରେ ଶହେରୁ ଅଧିକ ଘର ଥିବା ବେଳେ ମାତ୍ର ୭ ଟି ପକ୍କା ଘର ଅଛି । ଅଧାରୁ ଅଧିକ ବୁଢାବୁଢି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତାରୁ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିତ ଅଛନ୍ତି । ଜଳ ଯୋଗାଣ କଥା ଛାଡନ୍ତୁ,ଦୁଇ ଶହରୁ ଅଧିକ ଲେ।କଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ୨ଟି ନଳକୂପ ଅଛି ।ଆଉ ଖରା ଦିନ ଆସିଲେ ପାଣି ପାଇଁ ବିକଳ ସ୍ଥିତି ଦେଖାଦିଏ ।ସଞ୍ଜ ନଇଁଲେ କିଟକିଟ ଅନ୍ଧାର ଗାଁ ଦାଣ୍ଡ । ସେପଟେ ଏସବୁ ସମସ୍ୟାର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ରାଜି ନୁହନ୍ତି ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ।

ଗାଁର ଅଧା ଭେଣ୍ଡିଆ ଏବେ ବିଦେଶରେ ଦାଦନ ଖଟୁଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ଅନଟନରେ ଘାଣ୍ଟି ହେଉଛନ୍ତି ଗାଁ ଲେ।କ । ଦେଖାଯାଉ ବାସ୍ତବରେ କେବେ ଆଦର୍ଶ ଗାଁରେ ପରିଣତ ହେଉଛି ମୁରଲିବାହାଲ । କେବେ ପ୍ରତିଶ୍ରୃତି ପାଳନ କରୁଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ?

   Related Posts