Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା କରିବ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପୀ, ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ କେରଳକୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି

10/04/2020 at 2:56 PM

ଥିରୁଅନନ୍ତପୂରମ, ୧୦|୦୪:  ସାରା ବିଶ୍ୱ ଏବେ କରୋନାର ମୁକିବାଲା କରୁଛି । ଏହି ଭାଇରସର କୌଣସି ଔଷଧ ନଥିବା ଫଳରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରାଯାଇ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଛି । ଭାରତର କେରଳରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଗମ୍ଭୀର ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି । ଏଠାକର ସରକାର ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାଇ ବିଜୟନ ମଧ୍ୟ ଏହା କହିସାରିଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ଲାଜମା ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଆଇସିଏମଆର ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ଏହାକୁ କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏ

କରୋନା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରତିଷେଧକ ଔଷଧ ନାହିଁ । ଫଳରେ ଏହି ଭାଇରସର ପ୍ରତିକାର ସାର୍ସ, ସ୍ୱାଇନ ଫ୍ଲୁ, ଏଚ୧ଏନ୧ ଓ ଇବୋଲୋ ଔଷଧରେ ହେଉଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଥିବା ପରାମର୍ଶ କମିଟି ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପୀର ପ୍ରୟୋଗ ନେଇ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ଚୀନରେ ଏହି ଥେରାପୀରେ ଭାଇରସରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ଲାଜମାକୁ ବିକଶିତ କରାଯାଇ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ ସଂକ୍ରମିତଜଣଙ୍କ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଥିଲେ ।

ଆଇସିଏମଆରକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଶ୍ରୀ ଚିତ୍ରା ତିରୁନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀକୁ ଏହି ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପୀ ପ୍ରୟୋଗ ବାବଦରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ସହଯୋଗ କରିବ । କେରଳରେ ଅଧିକାଂଶ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଦରକାର ହୋଇନାହିଁ । ଜାନୁଆରୀରେ କେରଳ ସରକାର ଏଚଆଇଭି ମେଡିସିନରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମାଗିଥିଲେ  । ସେତେବେଳେ ଆଇସିଏମଆର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ପ୍ରୋଟୋକଲ କଥା ଉଠାଇଥିଲା ।  କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ୨୦୦ ମିଲି ପ୍ଲାଜମାରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିବଡି କରୋନା ଭାଇରସକୁ ମାରିବାରେ ସହାୟତା କରିବ ।

   Related Posts