Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୪ ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସଙ୍କୁ ପ୍ରମୋସନ, ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପାହ୍ୟାକୁ ପଦୋନ୍ନତି
  • ||
  • କୋଟିଆରେ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ, ୧୩ଟି ବୁଥରେ ମତଦାନ
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା କରିବ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପୀ, ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ କେରଳକୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି

10/04/2020 at 2:56 PM

ଥିରୁଅନନ୍ତପୂରମ, ୧୦|୦୪:  ସାରା ବିଶ୍ୱ ଏବେ କରୋନାର ମୁକିବାଲା କରୁଛି । ଏହି ଭାଇରସର କୌଣସି ଔଷଧ ନଥିବା ଫଳରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରାଯାଇ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଛି । ଭାରତର କେରଳରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଗମ୍ଭୀର ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି । ଏଠାକର ସରକାର ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାଇ ବିଜୟନ ମଧ୍ୟ ଏହା କହିସାରିଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ଲାଜମା ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଆଇସିଏମଆର ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ଏହାକୁ କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏ

କରୋନା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରତିଷେଧକ ଔଷଧ ନାହିଁ । ଫଳରେ ଏହି ଭାଇରସର ପ୍ରତିକାର ସାର୍ସ, ସ୍ୱାଇନ ଫ୍ଲୁ, ଏଚ୧ଏନ୧ ଓ ଇବୋଲୋ ଔଷଧରେ ହେଉଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଥିବା ପରାମର୍ଶ କମିଟି ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପୀର ପ୍ରୟୋଗ ନେଇ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ଚୀନରେ ଏହି ଥେରାପୀରେ ଭାଇରସରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ଲାଜମାକୁ ବିକଶିତ କରାଯାଇ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ ସଂକ୍ରମିତଜଣଙ୍କ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଥିଲେ ।

ଆଇସିଏମଆରକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଶ୍ରୀ ଚିତ୍ରା ତିରୁନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀକୁ ଏହି ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପୀ ପ୍ରୟୋଗ ବାବଦରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ସହଯୋଗ କରିବ । କେରଳରେ ଅଧିକାଂଶ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଦରକାର ହୋଇନାହିଁ । ଜାନୁଆରୀରେ କେରଳ ସରକାର ଏଚଆଇଭି ମେଡିସିନରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମାଗିଥିଲେ  । ସେତେବେଳେ ଆଇସିଏମଆର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ପ୍ରୋଟୋକଲ କଥା ଉଠାଇଥିଲା ।  କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ୨୦୦ ମିଲି ପ୍ଲାଜମାରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିବଡି କରୋନା ଭାଇରସକୁ ମାରିବାରେ ସହାୟତା କରିବ ।

   Related Posts