Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉଦଳା : ଖାକି ଉପରେ ଖାକିର ଜୁଲମ୍, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଏସଆଇଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ୱାର୍ଡର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୪୩୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୫୩୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଗାଜା ଉପରେ ଇସ୍ରାଏଲର ପୁଣି ରକେଟ୍ ଆକ୍ରମଣ, ଭାଙ୍ଗିଲା ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ରାଜିନାମା
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରଲରକୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌, ୨ ମୃତ
  • ||

COVID-19 ଟେଷ୍ଟ ଏବେ ସହଜ ଓ ଶସ୍ତା : ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଭାବେ ମାଇଁଲ୍ୟାବ୍ କିଟ୍‌କୁ ICMRର ଗ୍ରୀନ୍ ସିଗନାଲ୍, ଗୋଟିଏ କିଟ୍‌ରେ ୧୦୦ ରୋଗୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା

24/03/2020 at 2:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୩: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଫର୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଦେଶର ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ବାରା ନିର୍ମିତ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ କୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛନ୍ତି । ପୁଣେ ସ୍ଥିତ ସଂସ୍ଥା ମାଇଁଲ୍ୟାବକୁ ଏହି ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି। ମାଇଁଲ୍ୟାବ ସପ୍ତାହରେ ଲକ୍ଷେ କିଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି। କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ, ଗୋଟିଏ କିଟ୍ ରେ ୧୦୦ଟି ରୋଗୀଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ହିସାବରେ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହରେ ଲକ୍ଷେ କିଟ୍ ରେ ୧ କୋଟି ଲୋକଙ୍କର କରୋନା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇପାରିବ ।

ପୁଣେ ସ୍ଥିତ କମ୍ପାନୀ ମାଇଁଲ୍ୟାବ ୬ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସ୍ବଦେଶୀ କିଟ୍ ବିକଶିତ କରିଛି | ଏହି ଲ୍ୟାବ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଲକ୍ଷେ କିଟ୍ ନିର୍ମିତ କରାଯାଇପାରିବ | ମାଇଁଲ୍ୟାବ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା କିଟ୍ ପାଇଁ ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା କିଟ୍ ର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ କିଟ୍ ରେ ୧୦୦ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ମାଇଁଲ୍ୟାବ ପ୍ୟାଥୋଡିଟେକ୍ଟ କୋଭିଡ-୧୯ ଗୁଣାତ୍ମକ ପିସିଆର କିଟ୍ ଯାହାକୁ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭାବରେ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି |

ଏହି କିଟ୍ କୁ ଭାରତୀୟ ଏଫଡିଏ/କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡ୍ରଗ୍ ମାନକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସଂଗଠନ (CDSCO) ଅନୁମୋଦନ କରିଛି | ଏହାସହ ମାଇଁଲ୍ୟାବ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଯାହାକି ICMR ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନରେ ଶତପ୍ରତିଶତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଏବଂ ବିଶିଷ୍ଟତା ହାସଲ କରିଛି |

ମାଇଁଲ୍ୟାବ ଡିସକଭରୀ ସଲ୍ୟୁସନର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହସମୁଖ ରାୱଲ କହିଛନ୍ତି, ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗରେ କୋଭିଡ-୧୯ର ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ କିଟ୍ ରେକର୍ଡ ସମୟରେ ବିକଶିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡ୍ରଗ୍ ମାନକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସଂଗଠନର ଅନୁମୋଦନ ରହିଛି।’

ହସମୁଖ ରାୱଲ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହିଭଳି ସମୟରେ ଆଇସିଏମଆର, ଏନଆଇଭି, ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ କାଉନସିଲ (ବିଆଇଆରଏସି) ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ତଥା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କେନ୍ଦ୍ର (CDSCO / FDA)ରୁ ମିଳିଥିବା ସହାୟତା ପ୍ରଶଂସନୀୟ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତି ମିଲିୟନ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ପରୀକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତ ତାଲିକାର ତଳେ ରହିଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ସିଙ୍ଗାପୁର ଭଳି ଦେଶ ଭାରତଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଚିହ୍ନଟ ତଥା ରୋକିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ସରକାର ଜର୍ମାନୀରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପରୀକ୍ଷଣ କିଟ୍ ମାଗିଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ବାରା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ। ତେବେ ବିଦେଶୀ କିଟ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ଏକ ସମସ୍ୟାର ବିଷୟ ଏବଂ ବିମାନ ଉଡାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିଦେଶରୁ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ଆମଦାନୀ କରିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଅନୁମୋଦନ ସହିତ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ପରୀକ୍ଷାର ରୂପକୁ ବଦଳାଇଦେବ |

   Related Posts