Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ପୁଣି ବିଶ୍ୱ ତାପାୟନ ବିପଦ- ତରଳିଯାଇଛି ଉତ୍ତର ମେରୁର ବରଫ, ସର୍ବାଧିକ ୧.୬୪ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟରରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୪.୫ କିଲୋମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିଛି

26/09/2019 at 3:30 PM

ନ୍ୟୁର୍କ – ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ବିଶ୍ୱ ତାପାୟନ ଏବେ ପୁଣି ନୂଆ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଉତ୍ତର ମେରୁରେ ଥିବା ବରଫ ତରଳି ସର୍ବ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ୨୦୧୧ ମସିହାରୁ ଏହା ସର୍ବ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ମାତ୍ର ଏବେ ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇ ମାତ୍ର ୧୪.୫ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

୨୦୧୧ ମସିହା ଅପେକ୍ଷା ଏହା ୧.୩ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର କମ୍‌ । ସର୍ବାଧିକ ୧୧ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବରଫାବୃତ୍ତ ହୋଇ ରହିଥାଏ। ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ବରଫ ତରଳି ନଥାଏ ।

୧୯୮୧ରୁ ୨୦୧୦ମଧ୍ୟରେ ଏହା ହାରାହାରି ୧୫.୬୪ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ହିଁ ଉତ୍ତର ମେରୁରେ ସର୍ବାଧିକ ଅଞ୍ଚଳ ବରଫାବୃତ୍ତ ହୋଇ ରହିଥାଏ । ଏହା ୧୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୁହେ । ସାଧାରଣତଃ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ତାରିଖରେ ଉତ୍ତର ମେରୁ ନିକଟସ୍ଥ ସର୍ବାଧିକ ଅଞ୍ଚଳ ବରଫାଚ୍ଛନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଥାଏ ।

୧୯୭୫ ମସିହା ଅପେକ୍ଷା ବରଫାବୃତ ଅଞ୍ଚଳ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଲାଣି ।

   Related Posts